Budowa naszej skóry nie jest skomplikowana. Pierwszą jej warstwą niezmiennie jest naskórek, kolejną – skóra właściwa, najgłębiej jest zaś położona tkanka podskórna. Wraz z wiekiem w każdej z tych warstw dochodzi do zmian, dotyczą one przy tym także kolagenu, a więc macierzy, która otacza komórki skóry właściwej. Często zwraca się uwagę na to, że to właśnie niedobory kolagenu odpowiadają za coraz mniej atrakcyjny wygląd skóry, warto więc poświęcić mu nieco uwagi.

Co warto wiedzieć o kolagenie?

Tak naprawdę, precyzja wymagałaby od nas mówienia nie tyle o kolagenie, co o kolagenach, a więc o rodzinie białek zewnątrzkomórkowych, które możemy spotkać w niemal każdym narządzie i tkance. Kolagen kojarzymy przede wszystkim ze skórą, pojawia się jednak również w chrząstkach, kościach, a nawet w rogówce. Na znaczenie kolagenu dla naszej skóry w dużej mierze wpływa jego budowa. Jest on bogaty między innymi w glicerynę i prolinę, a do tego składa się wyłącznie z aminokwasów endogennych. Taka budowa stanie się dla nas czymś oczywistym, gdy uświadomimy sobie, że kolagen jest odpowiedzialny przede wszystkim za zapewnianie tkankom wytrzymałości. Powinny one dobrze radzić sobie z rozciąganiem, nie mogą przy tym tracić ani sprężystości, ani integralności strukturalnej. Kolagen wspiera tkanki w procesie ich naprawy, a jego niedobory mogą przyczynić się do spowolnienia tempa, w jakim goją się rany.

Kolagen a starzejąca się skóra

Gdy mówimy o procesie starzenia się skóry, często nie mamy nawet świadomości tego, że nawiązujemy do procesu zmieniania się obecnych w niej cząsteczek kolagenu. Za produkcję kolagenu odpowiadają fibroblasty, a ponieważ ich aktywność wraz z wiekiem spada, spada też produkcja kolagenu. Z wiekiem włókna kolagenowe stają się coraz cieńsze, a promieniowanie słoneczne zamiast wzmacniać organizm prowadzi do tego, że cząsteczki kolagenu szybciej ulegają degeneracji. Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że skóra się starzeje, jest wspomniane już wolniejsze gojenie się ran. Nie jest to jednak jedyny sygnał świadczący o tym, że możemy mówić o powodach do niepokoju. Niedobory kolagenu dają o sobie znać również poprzez spadek elastyczności skóry oraz pojawianie się zmarszczek, najpierw delikatnych, z czasem jednak coraz lepiej widocznych.

Jak eliminować niedobory kolagenu?

Mając świadomość tego, jak niedobory kolagenu wpływają na naszą skórę, możemy postawić sobie pytanie o to, czy sami jesteśmy w takim przypadku bezradni, czy też jesteśmy w stanie podjąć jakieś środki zaradcze. Nietrudno się domyślić, że najlepsze rezultaty jest w stanie przynieść wstrzykiwanie kolagenu bezpośrednio w te miejsca, w których jego niedobory są najbardziej widoczne. Już po pierwszym zabiegu tego rodzaju można zauważyć, że powierzchnia skóry wyrównuje się, a tym samym zmarszczki, nawet jeśli nie znikają, stają się znacznie mniej widoczne.

Oczywiście, nie każdy z nas ma ochotę natychmiast stosować dość inwazyjne metody mające za zadanie poprawę wyglądu skóry. Co zatem zrobić, jeśli zależy nam na satysfakcjonującym efekcie bez konieczności poddawania się zabiegowi wstrzykiwania kolagenu? Kosmetyków z kolagenem nie brakuje. Oczywiście, nawet najlepsze z nich nie będą w stanie uzupełnić tych jego zasobów, z którymi mamy do czynienia w głębszych warstwach skóry, należy jednak pamiętać, że spora ich grupa może stymulować produkcję kolagenu. Kolagen w kosmetykach może przybierać różne formy, tylko od nas zależy więc to, czy zdecydować się na kremy z dodatkiem kolagenu, czy też kolagen w tabletach. Ten ostatni coraz częściej jest uzupełniany zarówno o witaminę C, jak i o kwas hialuronowy. Oba dodatkowe składniki ułatwiają jego wchłanianie się i intensyfikują działanie, a jednocześnie same wywierają korzystny wpływ na skórę przyczyniając się do tego, że staje się ona bardziej elastyczna i odżywiona. Jeśli nie mamy pewności, który kosmetyk będzie dla nas najlepszy, zawsze dobrze jest poprosić o radę jednego z pracowników sklepu albo opiekującą się nami kosmetyczkę.