Czy popularność szarego mydła w latach młodości naszych rodziców wynikała jedynie z jego przystępnej ceny? Nawet, jeśli do tej pory byliśmy zwolennikami właśnie takiej teorii, dziś powinniśmy poważnie zastanowić się nad zmianą dotychczasowych przekonań. Rzeczywiście, szare mydło nie jest drogie. To jednak nie jego cena, ale wielość zastosowań sprawia, że wzbudza zainteresowanie. Czas poznać zarówno te mniej, jak i bardziej oczywiste.

Po pierwsze – przemywanie ran

Analizując właściwości szarego mydła nie można nie dostrzec tego, że ma ono działanie antybakteryjne, wysuszające i odkażające. Nic więc dziwnego, że można wykorzystywać je nie tylko do dbania o higienę, ale również do przemywania ran. Regularnie stosowane przyspiesza proces ich zabliźniania się. Szare mydło jest przy tym na tyle skuteczne, że coraz częściej o jego właściwościach mówi się również w kontekście ran pooperacyjnych. Oczywiście, pojedynczy zabieg z pewnością nie będzie wystarczający. Na jego skuteczność można liczyć przede wszystkim przemywając rany szarym mydłem kilka razy w ciągu dnia.

Po drugie – łagodzenie objawów stłuczeń

Czasem już chwila nieuwagi wystarczy, aby dość boleśnie się potłuc. Stłuczenia to problem dzieci, bywają jednak poważną bolączką także w przypadku seniorów. Okłady z szarym mydłem pozytywnie zaskakują jako środek przeciwbólowy, gdy stłuczona ręka lub noga nieustannie dają o sobie znać. Jeszcze lepsze efekty przynosi wymoczenie bolącego miejsca w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Ten ostatni zabieg pociąga za sobą jeszcze jedną korzyść – może doprowadzić do zmniejszenia obrzęku.

Po trzecie – pranie dziecięcych ubrań

Szare mydło dba o nasze zdrowie, może być jednak cennym wsparciem także wtedy, gdy w domu jest małe dziecko. Pranie dziecięcych ubrań to czynność, która powinna być wykonywana ze szczególną starannością. Niestety, proszki i płyny, z którymi mamy do czynienia na rynku, zwracają na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na ich dość wysokie ceny. Warto więc pamiętać o tym, że szare mydło, choć zdecydowanie tańsze, może być wcale nie mniej skuteczne niż one. Nie tylko nie uczula, ale i nie podrażnia delikatnej, dziecięcej skóry. Wystarczy, że zetrzemy je na tarce, a następnie rozpuścimy w ciepłej wodzie.

Po czwarte – wywabianie plam

Drogie odplamiacze bardzo często są zdecydowanie mniej skuteczne niż moglibyśmy się tego spodziewać. Co więcej, niejednokrotnie okazuje się, że nie są wcale tak bezpieczne dla tkanin, jak przekonują o tym ich producenci. Na szczęście, szare mydło może z powodzeniem je zastąpić. Jest nie tylko tańsze, ale również o wiele bardziej skuteczne. Brudne rzeczy wystarczy zamoczyć w wodzie z szarym mydłem, aby pozbyć się nawet dość uciążliwych plam. Szare mydło to także naturalny wybielacz, który może pomóc nam poradzić sobie nawet z tak dużymi wyzwaniami, jak te, jakie stanowią białe skarpetki.

Po piąte – tapicerka skórzana

Do tej pory analizowaliśmy przede wszystkim możliwości, jakie szare mydło otwiera przed nami w łazience. Warto jednak pamiętać o tym, że przyda nam się również w innych częściach domu. To idealne rozwiązanie, gdy chcemy zaopiekować się skórzaną tapicerką oraz odzieżą ze skóry. Wystarczy, że przetrzemy je letnią wodą z szarym mydłem, a z pewnością będziemy mogli cieszyć się zachwycającym efektem odświeżenia. Oczywiście, pod koniec konieczne jest starcie wody suchą szmatką. Pozwoli nam to na wyeliminowanie ryzyka powstania zacieków.