Ocet jest bardzo tanim i ekologicznym środkiem czystości. Z powodzeniem zastąpi szkodliwą chemię używaną do sprzątania. Możemy zastosować go na różne sposoby przy codziennych porządkach – to niebywale wielofunkcyjny specyfik. Jak wykorzystać ocet do sprzątania i jak przekonać się do używania tego naturalnego środka czyszczącego w swoim domu?

Dlaczego warto sprzątać z octem?

Ocet możemy kupić w każdym sklepie spożywczym. Zapłacimy za niego bardzo niewiele, szczególnie w porównaniu z wydatkami na standardowe środki czystości. Ocet jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska. Działa bardzo skutecznie w starciu z brudem, mikroorganizmami i smugami.

Właściwości octu:

  • usuwa osad z kamienia
  • neutralizuje nieprzyjemne zapachy
  • wywabia plamy
  • skutecznie czyści zabrudzenia
  • dezynfekuje
  • odświeża
  • poleruje
  • zmiękcza tkaniny

Zdecydowanie warto przekonać się do stosowania octu do sprzątania. W jaki sposób można go wykorzystać? Oto kilka sprawdzonych zastosowań ekologicznego środka czystości, który znajdziemy w swojej kuchni.

Usuwanie kamienia

Aby wypolerować baterie umywalkowe w kuchni i łazience oraz usunąć z nich kamień, przygotowujemy pastę z łyżeczki octu spirytusowego i 2 łyżek soli. Czyścimy nią baterie. Możemy też zwilżyć octem ściereczkę i owinąć nią zakamieniony element. Zostawiamy tak na godzinę i spłukujemy wodą.

Ocet nadaje się też do usuwania kamienia z toalety. Wlewamy jedną szklankę substancji do muszli i pozostawiamy na godzinę. Później czyścimy toaletę szczotką i spłukujemy.

Ocet do mycia okien i luster

Mieszanka wody i octu przelana do butelki po płynie do mycia szyb świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu okien i luster bez smug. Roztworem spryskujemy powierzchnię i przecieramy miękką szmatką.

Pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów

Ocet w połączeniu z sodą pomoże nam przeczyścić rury i usunąć nieprzyjemny zapach z odpływu. Jak to zrobić? Wsypujemy pół szklanki sody do odpływu i zalewamy ją ciepłym octem. Pozostawiamy tak na 20 minut i spłukujemy ciepłą wodą.

Nieprzyjemny zapach z lodówki odbiera apetyt? Pozbędziemy się go, myjąc urządzenie roztworem wody i octu (proporcje 1:1). Brzydki zapach możemy usunąć też z pojemników na jedzenie. Wystarczy włożyć do nich ręczniki papierowe nasączone octem i pozostawić na noc. Po tym czasie myjemy pojemniki pod bieżącą wodą. Z kolei aby usunąć przykry zapach ze zmywarki, uruchamiamy ją na pusto z jedną szklanką octu.

Ocet do mycia podłogi

Do mycia podłóg w łazience, kuchni czy przedpokoju świetnie nadaje się woda z octem. Jak przygotować taki ekologiczny środek czystości? Pół szklanki octu wlewamy do 4 litrów ciepłej wody w wiaderku. W roztworze moczymy mop lub ścierkę i myjemy podłogi.

Usuwanie plam

Nasączamy gąbkę w occie i pocieramy nią plamę na dywanie. Możemy też przygotować łagodniejszy roztwór składający się z octu i wody (1:1).  Mieszanka powinna wsiąknąć w dywan. Przecieramy czyszczone miejsce gąbką lub ścierką.

Ocet do mycia łazienki

Ocet jest uniwersalnym środkiem czystości. Umyjemy nim niemal wszystko. W łazience wyczyści umywalkę, wannę, brodzik, kabinę, płytki, fugi, lustro i sedes. Najlepiej przygotować płyn czyszczący z wody i octu (1:1).  Można też czyścić armaturę ściereczką zwilżoną w occie.

Ocet do prania

Alternatywą dla chemicznych płynów do zmiękczania będzie właśnie ocet. Dodajmy go do prania, a ubranie zyskają miękkość, zachowają swoje kolory i nie będą się elektryzować. Nie należy jednak łączyć octu z wybielaczami chlorowymi. Ocet nadaje się też do czyszczenia pralki. Wystarczy wlać do pojemnika 2 szklanki octu zamiast detergentów i nastawić pusty cykl prania, by pozbyć się kamienia i drobnoustrojów.

Czego nie czyścić octem?

Ocet nie będzie odpowiedni do czyszczenia marmuru, granitu ani elektroniki. W przypadku drewna zachowajmy ostrożność. Nie stosujmy go do sprzątania woskowanych powierzchni ani wnętrza żelazka. Jeśli mamy wątpliwości, sprawdźmy działanie substancji na mało widocznym fragmencie.

Jak sprzątać, żeby nie było czuć zapachu octu?

Ocet ma specyficzny zapach, którego większość osób nie lubi. Aby go zneutralizować podczas sprzątania, możemy przygotować aromatyzowane mieszanki. Z octem łączymy wybrane zapachowe dodatki – skórki pomarańczowe, cytrynę, jabłko, miętę, rozmaryn i inne zioła, lawendę, róże albo ulubione pachnące kwiaty.

Aromatyczne składniki wrzucamy do butelki i zalewamy octem. Odstawiamy mieszankę w ciemne miejsce, by nabrała ładnego zapachu. Można wykorzystać ją do sprzątania już po kilku dniach lub po 2 tygodniach w przypadku cytrusów. Aromatyzowany ocet rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:1. Uzyskujemy rewelacyjny środek czystości, który nie ma już nieprzyjemnego octowego zapachu.

Ocet jest niedrogi, bezpieczny dla zdrowia i ekologiczny. Nadaje się do czyszczenia większości powierzchni i świetnie usuwa brzydkie zapachy. Sprzątanie z octem to oszczędność czasu i pieniędzy, ale też kolejny sposób na zielone życie. Substancja działa równie skutecznie, a nawet lepiej niż chemiczne środki czystości, dlatego warto wykorzystać jej właściwości. Ocet do sprzątania stosowały nasze babcie – zdecydowanie opłaca się wrócić do tej metody. Zyskamy wszechstronny i skuteczny środek czystości, przyjazny dla przyrody i domowników. Łatwo zneutralizujemy jego aromat, a nasz dom będzie lśnić czystością.