Wiosna to idealny czas na uporządkowanie swojego domu i pozbycie się nadmiaru rzeczy. Sprzątanie, dzięki któremu nasza życiowa przestrzeń oczyści się i odrodzi się na nowo, nie powinno jednak zagrażać zdrowiu ani środowisku. Musimy więc zwrócić uwagę na to, co znajduje się w stosowanych środkach czystości. Jakich substancji w detergentach lepiej się wystrzegać? I jak sprzątać ekologicznie – z korzyścią dla samopoczucia i przyrody?

Szkodliwe dodatki – na te substancje zwracajmy uwagę w składach środków czystości

Lista szkodliwych chemikaliów, którymi wzbogaca się popularne detergenty, jest bardzo długa. Również składy standardowych środków czystości przekraczają kilka linijek na etykietach. Niestety w przypadku produktów do sprzątania im więcej składników, tym gorzej. Poniżej opisałam najbardziej szkodliwe dodatki do środków czystości. Omówiłam ich wpływ na ciało człowieka, a także podkreśliłam, gdzie najczęściej występują takie substancje.

Chlor

Składnik podrażnia drogi oddechowe, skórę i oczy. Może wywołać trudności z oddychaniem i ból gardła. Długotrwały kontakt z chlorem prowadzi do chorób płuc. Substancję znajdziemy w wybielaczach i preparatach do czyszczenia łazienek i toalet.

Amoniak

Amoniak to palny gaz o silnym zapachu. Działa drażniąco na oczy i błony śluzowe. W wyższych stężeniach prowadzi do problemów z oddychaniem. Może też uszkodzić nerki i wątrobę. Amoniak jest składnikiem płynów do mycia szyb, czyszczenia kuchenek i łazienek oraz preparatów do udrażniania rur.

Formaldehyd

Substancja podrażnia błony śluzowe. Działa też rakotwórczo – zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu w obrębie nosa i gardła. Formaldehyd dodawany jest do odświeżaczy powietrza, niektórych środkach do czyszczenia mebli i podłóg oraz części produktów bakteriobójczych.

Fosforany

Wdychanie fosforanów zwykle prowadzi do bólu głowy i gardła. Przedostaje się do ścieków, które mogą zanieczyszczać wody. Fosforany przyczyniają się do nadmiernego porostu i kwitnienia glonów. Powoduje to zarastanie zbiorników wodnych, wymieranie ryb i roślin wodnych. Ponadto mogą zatykać się urządzenia przeznaczone do uzdatniania wody. Fosforany dodaje się do proszków do prania i płynów do mycia naczyń.

Dichloroizocyjanuran sodu (NaDCC)

Związek działa drażniąco na oczy, skórę i układ oddechowy. Rozpuszczony w wodzie tworzy aktywny chlor. Jest toksyczny dla organizmów wodnych. Występuje w środkach do dezynfekcji i mycia toalet.

Ftalany (sole i estry kwasu ftalowego)

Substancje zaburzają pracę układu hormonalnego u obu płci. Znajdziemy je w środkach do prania, zmiękczania tkanin i mycia szyb.

Ponadto w standardowych środkach czystości występują konserwanty i substancje zapachowe, które wywołują alergie.

Wiosenne porządki – jak sprzątać, nie narażając zdrowia i środowiska?

Bezpiecznym sposobem na wysprzątanie domu na wiosnę jest zrezygnowanie z użycia szkodliwej chemii. Oczywiście sama woda często okazuje się nieskuteczna. Dlatego najlepiej standardowe środki czystości pełne składników niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska zastąpić preparatami, które takich dodatków nie zawierają.

Alternatywą dla typowej chemii będą domowe środki do sprzątania. Przygotujemy je na bazie sody oczyszczonej, soku z cytryny, roślinnego mydła czy octu. Można też dodać do nich kilka kropelek olejku eterycznego, by uzyskać ulubiony zapach. Trwałość własnych mieszanek do sprzątania nie jest zbyt długa, dlatego że nie zawierają żadnych konserwantów, nawet tych naturalnych. Zwykle przygotowuje się je przed przystąpieniem do porządków.

Drugie rozwiązanie to zakup ekologicznych środków czystości. Oprócz wymienionych wcześniej składników zawierają oleje i skrobie roślinne oraz bezpieczne składniki mineralne. Takie gotowe produkty będą odpowiednie dla wszystkich, którzy nie chcą za każdym razem przed sprzątaniem przygotowywać własnych eko mieszanek czyszczących i lubią korzystać ze sprawdzonych receptur.

Eko sprzątanie – jak wybierać środki czystości?

Ekologiczne środki czystości cieszą się coraz większym uznaniem. Nie ma w tym nic dziwnego – świadomość konsumentów rośnie, a wraz z nią wiedza o wpływie szkodliwej chemii na zdrowie i naszą planetę. W związku ze sporym zainteresowaniem takimi środkami czystości, na rynku pojawia się coraz więcej eko preparatów do sprzątania. Oczywiście produkt produktowi nierówny, dlatego zawsze przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • skład produktu – ekologiczne środki czystości mają naprawdę krótkie składy. Najczęściej zawierają tylko kilka substancji takich jak soda, kwas cytrynowy czy mydło roślinne. Mogą występować w nich też związki powierzchniowo-czynne wytwarzane z oleju kokosowego, skrobi roślinnej i wielocukrów.
  • certyfikaty – potwierdzają ekologiczność i bezpieczeństwo produktów. Do najbardziej uznanych należą ICEA, BDIH, ECOCERT, EcoLabel.
  • czy produkty był testowany na zwierzętach – by zadbać o środowisko, wybierajmy produkty wegańskie. O tym, że preparatu nie testowano na zwierzętach, informuje nas Słonecznik Towarzystwa Wegańskiego, napis Cruelty Free i inne oznaczenia na etykietach.
  • opakowanie – produkty przyjazne przyrodzie są pakowane w papier, tekturę, szkło i biodegradowalne tworzywa/tworzywa zdatne do recyklingu.

Na wiosnę warto pozbyć się rzeczy, których nie używamy

Kolejnym krokiem do wiosennych porządków, gdy zamienimy szkodliwą chemię domową na ekologiczne środki czystości, jest pozbycie się przedmiotów, których już nie używamy. Zacznijmy od szaf z ubraniami i łazienki. Następnie przejrzyjmy zawartość półek i szuflad. Zbędne przedmioty można sprzedać, zamienić na inne albo oddać. Rzeczy zepsute naprawiamy albo wyrzucamy do odpowiedniego kontenera. Pamiętajmy, że im mniej przedmiotów w domu, tym krótszy czas poświęcony na sprzątanie.

Wiosenne porządki w lodówce

W lodówce i zamrażarce zalegają przypadkowe produkty? Koniecznie sprawdźmy, jakie dania możemy z nich przygotować. Zamiast je wyrzucać albo nadal przechowywać, wykorzystajmy te składniki do gotowania pysznych potraw. To korzyść dla samopoczucia i naszej planety. To, czego nie da się zużyć, możemy wrzucić do kompostownika.

Sprzątamy, oszczędzając wodę i prąd

Podczas wiosennych porządków ograniczajmy zużycie wody i prądu. Wykorzystujmy ich tylko tyle, ile potrzeba do sprzątania. Zakręcajmy kran między czynnościami czyszczenia i wyłączajmy nieużywane aktualnie sprzęty.

Wiosenne porządki to doskonały moment na uporządkowanie swojego domu i uczynienie go bardziej przyjaznym środowisku. Aby sprzątać ekologicznie i nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, gdy wpadniemy w szał porządkowania, zamieńmy standardowe środki czystości na te składające się z bezpiecznych, roślinnych i mineralnych składników. Ponadto oszczędzajmy prąd i wodę, pozbądźmy się zbędnych przedmiotów i wysprzątajmy lodówkę. Dzięki temu w naszych domach będzie żyło się przyjemniej i w zgodzie z ideą less waste.