Zainteresowanie zdrowym żywieniem z roku na rok rośnie i coraz więcej osób decyduje się na to, by sięgać po produkty naturalne, które mają wartościowy skład i mogą być częścią zdrowego stylu życia. Wśród tych produktów, na jakie możemy zwrócić uwagę znajduje się między innymi tapioka, której popularność z roku na rok rośnie i coraz więcej osób decyduje się na to, by po ten produkt sięgnąć. Warto więc bliżej mu się przyjrzeć.

Co to takiego tapioka?

Zacząć należy od tego czym w ogóle jest tapioka, by zrozumieć co się za tym produktem kryje. Jest to produkt, który powstaje z egzotycznej rośliny – manioku, należącego do wilczomleczowatych. Tapioka to w rzeczywistości skrobia pozyskiwana z manioku, która powstaje w momencie, gdy bulwa manioku jest mielona. W ten sposób powstają perełki, maka albo płatki tapioki. Warto podkreślić, że bulwy manioku nadają się do jedzenia wyłącznie po ugotowaniu. Tapiokę poza gotowaniem można również poddawać suszeniu. Najczęściej używa się tapioki jako produktu, który może zagęszczać sosy, musy, puddingi, może być ona zastępczym produktem w stosunku do tradycyjnej mąki.

Jakie właściwości wykazuje tapioka?

Wiedząc już czym jest tapioka będzie można również zwrócić uwagę na to co dokładnie sie kryje za tym produktem i kiedy faktycznie warto będzie po tapiokę sięgać. Należy zauważyć, że jest to taka propozycja, której istotną cechą jest to, że wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Znajdujące się w tapioce węglowodany są dobrze przyswajalne przez organizm i dlatego można liczyć na to, że tapioka będzie lekkostrawna. Inaczej niż skrobia ziemniaczana czy zbożowa tapioka ma wysoki IG, dlatego nie będzie odpowiednia dla osób, które mają cukrzycę.

Natomiast jest ona odpowiednim wyborem dla tych osób, które nie mogą spożywać glutenu. Tapioka ma bowiem charakter hipoalergiczny. Nie ma glutenu i dlatego jeśli ktoś zmaga sie z jego nietolerancją to będzie mógł zwykłą mąkę zastępować właśnie przez zastosowanie tapioki. Warto także wspomnieć o tym, żę tapioka wpływa pozytywnie na rozwój zdrowych bakterii w jelitach i dlatego będzie poprawiać ich funkcjonowanie. W składzie mamy między innymi witaminę A, witaminę B6 a także cenne kwasy tłuszczowe jedno i wielonienasycone. W tapioce znajdują się także minerały, na które warto zwrócić uwagę a są tam między innymi takie składniki jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód czy cynk.

Tapioka ze względu na swoją charakterystykę może być wykorzystywana w kuchni w różnoraki sposób, a jednocześnie charakteryzuje się taką formą, w ramach której będzie można liczyć na to, że będzie odżywcza dla organizmu, dostarczać będzie cennych składników i nie powinna powodować problemów z trawieniem.