Nie trzeba nikogo przekonywać, że zewsząd zalewa nas fala śmieci. Na powierzchniach oceanów powstają wyspy z odpadów, z rzek znikają zwierzęta, a wysypiska stają się coraz bardziej przepełnione. Wszystko to sprawia, że musimy poważnie przemyśleć swoje nawyki, by nie doprowadzić do kolejnej katastrofy ekologicznej. Świetną decyzją na początek będzie zainwestowanie w gadżety less waste. Pozwolą one znacznie ograniczyć ilość produkowanych śmieci. Co kupić na początek? Poniżej znajduje się lista polecanych przeze mnie produktów less waste, które pomogą zadbać o środowisko.

Duża torba na zakupy

Zamiast jednorazowych torebek kończących swój żywot już po kilkunastu minutach, podczas zakupów powinniśmy używać wielorazowych materiałowych toreb. To prawdziwy hit i jeden z symboli rewolucji less waste. Gadżety udowadniają, że do zmniejszenia ilości śmieci w naszym otoczeniu wystarczy dobra organizacja. Torby zakupowe z bawełny czy lnu występują w wielu wariantach kolorystycznych i często mają ciekawe nadruki, dlatego oprócz przydatnego akcesorium stanowią też stylowy dodatek.

Butelka na wodę z filtrem

Ilość plastikowych butelek trafiających codziennie na wysypiska może przerażać. Łatwo uda się jednak zrezygnować z ich używania. Decydując się na wielorazową butelkę na wodę z filtrem, ograniczamy liczbę plastikowych śmieci i zawsze mamy dostęp do orzeźwiającego napoju.

Słomki z metalu, bambusa, szkła czy silikonu

Jednorazowe słomki z plastiku to kolejne produkty zużywane w ogromnych ilościach. Średnia długość życia rurki do napoju odpowiada czasowi potrzebnemu na jego wypicie. Jednorazówki z powodzeniem zastąpią słomki, które możemy używać nieskończoną ilość razy. Mamy do wyboru rurki metalowe, bambusowe, z pszenicy, bambusu, szkła albo silikonu. Nie tylko wyglądają znacznie lepiej niż tandetny plastik, ale też przysłużą się idei less waste. Niezależnie od tego, jaką słomkę wybierzemy, kupmy do niej specjalny czyścik, pozwalający na mycie zabrudzonego akcesorium.

Wielorazowe torebki strunowe

Torebki strunowe to świetne gadżety do mrożenia żywności, przechowywania resztek czy zabierania kanapek na wyjścia poza dom. Większość z nich możemy ponownie użyć. Najlepiej zdecydować się na torebki strunowe wykonane z trwałego silikonu.

Materiałowe woreczki na produkty na wagę

Zabranie własnej torby bawełnianej do sklepu to nie wszystko, co możemy zrobić dla ekologii w czasie zakupów. Żeby móc zwarzyć produkty sypkie, warzywa albo owoce, warto sięgnąć po materiałowe woreczki na żywność. Zapakujemy w nie również pieczywo. Lekkie torebki zmieszczą się w kieszeni czy torebce. Można kupić je w różnych rozmiarach i wyprać w razie potrzeby.

Składany silikonowy pojemnik

Aby zabrać jedzenie z domu lub zapakować niedojedzony posiłek z restauracji, nie musimy używać plastiku, folii czy styropianowych pudełek. Lepiej mieć w swojej kuchni składany silikonowy pojemnik. Po złożeniu zajmie mało miejsca i zmieści się bez problemu w torebce czy plecaku.

Woskowijki

Woskowijki to kolejne przydatne gadżety less waste. Pozwalają ograniczyć odpady w postaci foliowych torebek, folii aluminiowej czy papieru śniadaniowego. Możemy zawinąć w nie wszystko – od serów po kanapki. Przykryjemy nimi też miskę z sałatką albo ciasto. Wielorazowe woskowijki polecam wszystkim, którzy chcą ograniczać kuchenne śmieci.

Szampon w kostce

Tradycyjne szampony pakuje się w plastik, który później trafia do kosza. Alternatywą dla nich będą kosmetyki w kostce. Sprzedaje się je bez opakowania albo zawinięte w papier. Takie szampony są lżejsze niż standardowe, zajmują mniej miejsca i okazują się bardzo wydajne. W dodatku nie liczą się do płynów, więc nie musimy martwić się o nie na lotnisku.

Dzięki powyższym eko gadżetom możemy jeszcze bardziej ograniczyć produkcję śmieci w swoich domach, jak i poza nimi. Wybierajmy produkty less waste, które pozwalają zrezygnować z plastiku i generować mniej odpadów. Wielorazowe akcesoria z łatwością zastąpią standardowe gadżety, a ich używanie będzie prostym do wykonania krokiem w stronę ekologicznego życia.