W naszych domach często goszczą rośliny doniczkowe, nie brakuje przy tym zarówno roślin liściastych, jak i tych typowo ozdobnych. Nie wszystkie są jednak tak samo łatwe w hodowli. Jeśli nie mamy jeszcze odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie powinno zainteresować nas to, którym z nich przyjrzeć się w pierwszej kolejności.

Jak dobierać kwiaty do domu?

Zarówno rośliny liściaste, jak i rośliny ozdobne z kwiatami zalicza się do najpopularniejszych elementów dekoracyjnych w naszych domach. Nie można jednak zapominać o tym, że ich wpływ na nasz nastrój nie zawsze jest taki sam. Często już ich barwa jest nam w stanie powiedzieć wiele na temat tego, jak będziemy czuć się w ich towarzystwie. Jeśli więc mamy do czynienia z roślinami zielonymi, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że nie tylko będą działać na nas kojąco, ale również przyczynią się do wzmocnienia naszego układu nerwowego. Nieco inaczej reagujemy na barwę niebieską. Ta nie tylko nas uspokaja, ale i przyczynia się czasem do spadku ciśnienia krwi. Osoby zawodowo zajmujące się psychologią koloru nie mają też wątpliwości, co do tego, jakim kolorem powinny charakteryzować się rośliny pobudzające do działania. Tu energetyczna czerwień wydaje się jedynym rozwiązaniem, które można zaakceptować.

Nie tylko kolorystyka, ale również forma roślin nie pozostaje bez wpływu na to, jak są one przez nas postrzegane. Jeśli więc mamy do czynienia z roślinami o wąskich i wzniesionych ku górze liściach, mogą być one idealnym rozwiązaniem dla tych osób, dla których ważna jest kariera zawodowa i które stawiając przed sobą kolejne cele nie mają wątpliwości, co do tego, jak ważne jest dążenie do ich konsekwentnego realizowania. Inaczej wpływają na nas rośliny o nieregularnym kształcie. Naukowcy nie mają wątpliwości, że mogą one pobudzać naszą kreatywność. Jeśli chcemy podnieść naszą pewność siebie – sięgajmy po rośliny gibkie i dość wysokie, a jeśli zależy nam na zgromadzeniu w domu pozytywnej energii pamiętajmy, że właśnie takie właściwości przypisuje się roślinom rosnącym płasko.

Nie tylko poprawa samopoczucia – co jeszcze potrafią rośliny doniczkowe?

Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie rośliny doniczkowe powinny znaleźć się w naszym domu zwracamy uwagę przede wszystkim na to, jak piękne potrafią być kolejne z nich. Nie bez znaczenia jest dla nas również to, że są one w stanie poprawić nam humor, a niekiedy również podnieść pewność siebie przed ważnym spotkaniem. Tymczasem okazuje się, że potrafią one pełnić także inne ważne funkcje.

Zielone rośliny w doniczkach są znane z tego, że wspomagają proces oczyszczania powietrza. Często mówi się o nich jako o zielonych płucach naszych domów i trudno nie zgodzić się z tym, że nie mamy wcale do czynienia z nazwą nadaną im nieco na wyrost. To właśnie postawienie na zielone rośliny doniczkowe jest zalecane w domach, w których mieszkają alergicy, w tym zwłaszcza osoby zmagające się z problemem alergii na kurz.

Innym ich atutem, którego nie da się przecenić jest także to, że mówiąc o zielonych roślinach doniczkowych mamy przed oczyma naturalne nawilżacze powietrza. Szacuje się, że nawet 97 procent wody dostarczanej im w trakcie podlewania wraca do pomieszczenia, a co za tym idzie, jesteśmy w stanie w naturalny sposób wyeliminować problem suchego powietrza dający się we znaki zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Przykłady najciekawszych roślin doniczkowych

Jak już wspomniano, nie każdą roślinę doniczkową można hodować z równą łatwością, w przypadku co najmniej kilku nie mamy jednak do czynienia z dużym wyzwaniem. Tak jest choćby w przypadku wilczomlecza lśniącego. Ten sukulent może osiągać nawet 60 centymetrów wysokości, a ponieważ wymaga jedynie umiarkowanego podlewania, nie sprawi trudności nawet najbardziej zapracowanemu opiekunowi. Inną ciekawą rośliną doniczkową jest cantedeskia etiopska. Ta jest jak gdyby stworzona do pomieszczeń ciepłych i jasnych, a ponieważ naturalnie dojrzewa pod afrykańskim słońcem, nie ma problemu z niedoborem wody. Jeśli nasze pomieszczenie jest ciepłe, ale jednocześnie wilgotne, dobrze poczuje się w nim orliczka. Jej ogromnym atutem są piękne liście, które prezentują się doskonale przez cały rok.