Z pomocą środków do dezynfekcji możemy skuteczniej bronić się przed chorobotwórczymi bakteriami, grzybami i wirusami. Zazwyczaj sięgamy po nie w podróży, spędzając czas na świeżym powietrzu, w centrach handlowych i komunikacji miejskiej. Żele do dezynfekcji rąk, spraye dezynfekujące różne powierzchnie i inne środki ochronne pozwalają pozbyć się drobnoustrojów w sytuacjach, gdy dostęp do wody i mydła jest utrudniony. Obecnie zainteresowanie takimi produktami wzrosło w związku z epidemią koronawirusa. Z aptek i sklepów masowo wykupowane są żele do dezynfekcji rąk, chusteczki antybakteryjne i inne preparaty na bazie alkoholu. Jak prawidłowo stosować takie produkty, by przyniosło to zamierzony efekt? Aby dłonie i powierzchnie były odpowiednio zdezynfekowane, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
Jak poprawnie dezynfekować dłonie?
Dłonie to jeden z największych nośników mikrobów czy wirusów w naszym ciele.Nawet do 70-80% wszystkich infekcji wiąże się z ich niedostateczną higieną. Właśnie dlatego w obliczu pandemii zaleca się częste i dokładne mycie rąk. Ponadto dłonie możemy dezynfekować, korzystając ze specjalnego żelu na bazie alkoholu. Zawartość tak intensywnie działającego składnika aktywnego nierzadko przyczynia się do podrażnień i przesuszenia skóry. Aby uniknąć tych niedogodności, warto sięgać po naturalne żele do dezynfekcji rąk wzbogacone aloesem czy panthenolem.
Stosując środki dezynfekujące dłonie, przestrzegajmy zaleceń producenta. Używajmy preparatów zewnętrznie. Nie aplikujmy ich na uszkodzoną skórę. Przestrzegajmy rekomendowanych dawek. Utrzymujmy żel przez określony czas na dłoniach. W przypadku takich środków do dezynfekcji zaleca się dwukrotne użycie ok. 3 ml preparatu i wcieranie go w skórę rąk przez 30 sekund. Żele aplikujemy na suche dłonie, by nie uległy rozcieńczeniu i nie zmniejszyła się ich skuteczność.
Środki do dezynfekcji stosujemy zgodnie z ich przeznaczeniem
Podstawowa zasada przy użyciu wszystkich środków dezynfekujących brzmi następująco: stosujmy je we właściwym celu wymienionym przez producenta. Część środków działa tylko przeciwbakteryjnie, inne zwalczają wyłącznie wirusy. Istnieją też środki dezynfekujące o uniwersalnym zastosowaniu. Ponadto część preparatów nadaje się do skóry dłoni, a inne tylko do czyszczonych powierzchni i lepiej, gdy nie mają styczności z naszym ciałem.
Dezynfekujemy całą powierzchnię
Środki dezynfekujące działają wyłącznie tam, gdzie zostały naniesione. Musimy więc pokrywać nimi całe dłonie czy inne powierzchnie, nie pomijając żadnych ich obszarów. Przed dezynfekcją warto wstępnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia i wodę. Wówczas preparaty będą mogły skuteczniej zadziałać.
Podczas dezynfekcji powierzchni takich jak biurko, klawiatura komputera, smartfon czy podłoga, stosujmy ręczniki papierowe. Po przetarciu możemy je od razu wyrzucić. Jeśli z kolei używamy materiałowych ścierek, musimy natychmiast wyprać je w co najmniej 60 stopniach. Ponadto nigdy nie używajmy tych samych ścierek w różnych pomieszczeniach, by nie roznosić bakterii czy wirusów. Przykładowo jeden komplet ścierek trzeba zarezerwować dla kuchni, a oddzielny dla łazienki.
Używamy w środków w odpowiednim stężeniu
Środki dezynfekujące będą skuteczne tylko w odpowiednim stężeniu. Możemy zdecydować się na gotowe roztwory albo stosować koncentraty, przygotowując własne mieszanki. Źle dozowany preparat nie zadziała odpowiednio. Jeśli będzie go za mało – okaże się nieskuteczny, a jeśli za dużo – alkohol i inne substancje mogą uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Trzymajmy się zaleceń producentów na opakowaniach.
Przestrzegamy czasu aplikacji
Aby środki do dezynfekcji zadziałały właściwie, trzeba dać im na to odpowiednią ilość czasu. Wówczas mogą dotrzeć do drobnoustrojów i je zniszczyć. Przestrzegajmy zalecanego czasu aplikacji produktów. Znajdziemy go na etykiecie.
Prawidłowe używanie środków dezynfekujących gwarantuje ich największą skuteczność w walce z wirusami, bakteriami czy grzybami. Trzymajmy się wyżej przedstawionych zasad, a ustrzeżemy się przed chorobami i zachowamy wokół siebie higieniczną czystość.
Mam na imię Marta i cieszę się, że mogę gościć Cię na moim blogu. Chcę podzielić się z Tobą wypróbowanymi sposobami na zdrowe, zielone życie.
Komentarze