Szczotki do włosów wykonane z naturalnego włosia mają wiele zalet. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że ich czyszczenie może być wyjątkowo uciążliwe. We włosiu szybko pojawiają się nie tylko obumarłe włosy, ale również kurz, a usunięcie zanieczyszczeń sprawia wrażenie czynności czasochłonnej i wyjątkowo niewdzięcznej. Na szczęście, nie mówimy o zadaniu, któremu nie da się sprostać.
Dlaczego dbanie o szczotkę do włosów jest tak ważne?
Skoro czyszczenie szczotki do włosów jest czasochłonne, a jego efekty często można uznać co najwyżej za mało spektakularne, rodzi się pytanie, czy czynność ta ma w ogóle sens. Osoby, które zamierzają z niej zrezygnować powinny jednak wstrzymać się przez pewien czas z tą decyzją, bo czesanie włosów brudną szczotką może mieć poważne konsekwencje. Brudna szczotka przyczynia się do tego, że podczas czesania rozprowadzamy po włosach zarówno kurz, jak i inne zabrudzenia, a przecież korzystamy z niej także po to, aby się ich pozbyć. Jeśli szczotka nie jest zadbana, a jednocześnie jest używana regularnie, włosy zaczynają wykazywać się skłonnością do przetłuszczania się i elektryzowania. Brak jakichkolwiek działań ze strony właściciela tego akcesorium może też, po pewnym czasie, doprowadzić do podrażnienia skóry głowy.
Czyszczenie szczotki do włosów – to nam się przyda
Jeszcze przed przystąpieniem do profesjonalnego czyszczenia szczotki z naturalnym włosiem, należy upewnić się, że dysponujemy odpowiednimi akcesoriami. Najbardziej przydatna jest w tym kontekście druga szczotka zwłaszcza, jeśli posiada mocne i twarde igły. Nie zaszkodzi jednak także grzebień z wąsko rozstawionymi cienkimi zębami, oczyszczający szampon oraz odżywka do włosów. Szczególną troską należy otoczyć igły. Można je pielęgnować z wykorzystaniem kosmetyków znajdujących się w naszym domu, najlepiej przy tym sięgać po te, które posiadają prosty skład i są wolne od silikonu.
Czyszczenie szczotki z naturalnego włosia – porady
Osoby dysponujące wszystkimi niezbędnymi akcesoriami, mogą rozpocząć czyszczenie szczotki pamiętając o tym, że jest to proces składający się z kilku etapów. W tym kontekście mówi się zarówno o czyszczeniu na sucho, jak i na mokro, w czasie czyszczenia nie można zapomnieć przy tym również o wyczesaniu ze szczotki znajdującego się na niej kurzu.
Czyszczenie na sucho najlepiej rozpocząć z wykorzystaniem patyczka kosmetycznego sprawdzającego się idealnie wtedy, gdy pojawia się konieczność podważenia włosów, które znalazły się na szczotce. Po podważeniu ich usunięcie jest znacznie prostsze i można to zrobić bez pomocy dodatkowych akcesoriów. Te, które nie chciały wyjść „dobrowolnie”, można wyczesać inną szczotką. Ta sama metoda sprawdza się też dobrze podczas prób usuwania kurzu.
Czyszczenie szczotki z naturalnego włosia na mokro należy zacząć od zwilżenia włosia wodą., a następnie umycia go palcami z wykorzystaniem szamponu oczyszczającego. Szampon dobrze jest pozostawić na włosiu przez około pięć minut po to, aby lepiej się wchłonął. Samo wyczesywanie włosia powinno być wykonywane energicznymi ruchami. Ponownie przyda się dodatkowa szczotka ułatwiająca to zadanie. Szybkie ruchy rozluźniają kurz wplątany w kępki włosów i sprawiają, że podczas płukania nie trzeba martwić się już o jego obecność. Po spłukaniu szamponu nadchodzi czas na nałożenie delikatnej odzywki. Ona także powinna zostać spłukana wodą, szczotkę zaś najlepiej pozostawić do wysuszenia. Jeśli obawiamy się, że mogą znajdować się na niej grzyby i bakterie, pomocna z pewnością okaże się chłodna płukanka octowa. Zaletą takiej płukanki jest także typowe dla niej działanie antystatyczne.
Ostatnim krokiem podczas czyszczenia szczotki do włosów jest usunięcie z jej powierzchni resztek kurzu. Tu najlepiej sprawdzi się grzebień posiadający gęsto rozstawione, cienkie zęby. Czynność ta może być wykonywana także przed wymyciem szczotki, nie da się jednak ukryć, że już po myciu jest to zabieg znacznie łatwiejszy do przeprowadzenia. Jeśli grzebień nie sprawdza się najlepiej, pomóc może nam igła, a nawet wykałaczka.
Mam na imię Marta i cieszę się, że mogę gościć Cię na moim blogu. Chcę podzielić się z Tobą wypróbowanymi sposobami na zdrowe, zielone życie.
Komentarze