Lawenda zajmuje wyjątkowo wysokie miejsce w różnego rodzaju rankingach ziół charakteryzujących się pozytywnym wpływem na urodę. Może być stosowana przy codziennej pielęgnacji skóry i włosów, jest jednak znana również ze swoich właściwości leczniczych. Także hydrolat lawendowy cieszy się opinią wielofunkcyjnego, naturalnego kosmetyku, który może znaleźć szereg zastosowań. Warto więc poznać jego właściwości.

Hydrolat lawendowy – właściwości

Hydrolat lawendowy powstaje z wykorzystaniem lawendy wąskolistnej – rośliny, która wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego i tam pojawia się do dziś najczęściej. Ta wiecznie zielona krzewinka charakteryzuje się silnie rozgałęzionymi łodygami i niewielkimi, wąskimi listkami. Jej kwiaty zakwitają na szczytach łodyg. Charakteryzuje je intensywny zapach i szereg cennych substancji wchodzących w ich skład. Olejek eteryczny zawiera nie tylko barwniki antocyjanowe, garbniki i fitosterole, ale również sole mineralne. Ma działanie uspokajające i już od wieków jest ważnym składnikiem środków ułatwiających zasypianie. Pomaga tez przy niestrawności i wzdęciach, zwłaszcza gdy są one konsekwencją jedzenia tłustych potraw.

Sam hydrolat lawendowy jest kosmetykiem wyjątkowo delikatnym. Skupia na sobie uwagę przede wszystkim ze względu na właściwości antyseptyczne i gojące, choć jest też nieoceniony wtedy, gdy zależy nam na łagodzeniu podrażnień i regeneracji osłabionej skóry.

Hydrolat lawendowy – przykłady zastosowania

Hydrolat lawendowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w aromaterapii, bo lawenda znana jest ze swojego kojącego i uspokajającego działania na układ nerwowy. Warte podkreślenia jest również to, że pozwala na odprężenie się. Można dodać go do kąpieli, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby spryskać się lawendową mgiełką tuż przed położeniem się do łóżka. Nie trzeba być jednak entuzjastą aromaterapii, aby przekonać się o jego wyjątkowych właściwościach. Mamy do czynienia z kosmetykiem o silnym działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Już choćby dlatego hydrolat lawendowy może być wykorzystywany zarówno w pielęgnacji włosów, jak i skóry głowy. Za tą ostatnią przemawia również jego duża skuteczność w walce z nawracającym łupieżem.

Po hydrolat lawendowy dobrze jest też sięgać zmagając się z podrażnieniami skóry. Latem są one głównie konsekwencją zbyt długiego opalania się, przez cały rok prowadzi do nich jednak również nieostrożna depilacja. Kosmetyk sprawdza się także podczas codziennej pielęgnacji twarzy. Może być stosowany wtedy zarówno w postaci mgiełki, jak i toniku. W przeciwieństwie do wielu rozwiązań o podobnym działaniu, można go stosować bez względu na to, jaką ma się cerę, a co za tym idzie – z jakimi problemami z nią się zmaga. To idealna opcja, gdy chce się odpowiednio nawilżać cerę suchą, hydrolat lawendowy znany jest jednak również z tego, że poradzi sobie z podrażnieniami typowymi dla cery wrażliwej i alergicznej. Wspomniane już właściwości przeciwzapalne sprawiają, że może być też cennym wsparciem dla cery mieszanej i tłustej.

Entuzjaści hydrolatu lawendowego zwracają uwagę na jeszcze jeden charakterystyczny dla lawendy przykład zastosowania. Lawenda doskonale radzi sobie z odstraszaniem kleszczy komarów oraz meszek. Jego skuteczność jest duża, choć środek wymaga częstej aplikacji, bo mamy do czynienia z produktem ulatniającym się dość szybko.