Termin aromaterapia ma wiele definicji. Najczęściej mówi się o nim jednak jako o oddziaływaniu na organizm z wykorzystaniem olejków eterycznych i stwarzanych przez nie możliwości. Niesie za sobą szereg korzyści poprawiając zdrowie i samopoczucie, a jednocześnie przyczyniając się do większego poziomu zadowolenia z wyglądu zewnętrznego. Obecnie coraz więcej mówi się też o tym, że aromaterapia może być nieocenionym wsparciem w walce z przeziębieniem.

Co warto wiedzieć o olejkach eterycznych?

Jeszcze zanim przeanalizujemy skuteczność aromaterapii w walce z grypą i przeziębieniem, powinniśmy poświęcić nieco uwagi samym olejkom eterycznym. Te są destylatami z różnych części roślin. To mieszanina wielu związków chemicznych o różnorodnym charakterze. Ten, którego stężenie jest największe, przesądza zwykle o zapachu olejku, a każdy związek ma pewien wpływ na jego działanie. Właściwości olejków eterycznych nie zawsze są takie same, można jednak wskazać na pewne cechy wspólne. W tym kontekście mówi się przede wszystkim o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym oraz przeciwgrzybicznym. Wiadomo też, że mogą one dość dobrze radzić sobie z pasożytami. Można je stosować nie tylko miejscowo, ale i ogólnoustrojowo. Najczęściej stosowane są podczas inhalacji i masażów, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby decydować się na kąpiele i okłady lecznicze z ich udziałem.

Aromaterapia na przeziębienie – jaki olejek wybrać?

Każdy olejek eteryczny ma nieco inne właściwości. Przynajmniej kilka przynosi jednak znakomite rezultaty, gdy chcemy walczyć z przeziębieniem za ich pośrednictwem. Tak właśnie działa olejek sosnowy, który pomaga także w walce z zapaleniem zatok oraz olejek eukaliptusowy. Chcąc skuteczniej eliminować objawy przeziębienia można też sięgać po olejek rozmarynowy, goździkowy, lawendowy oraz ten z pochodzący z drzewa herbacianego.

Jak olejki eteryczne walczą z przeziębieniem?

Najpopularniejszy olejek eteryczny umożliwiający walkę z przeziębieniem to olejek sosnowy. Ma właściwości antyseptyczne i wykrztuśne, pomaga też w łagodzeniu objawów nieżytu nosa. Najskuteczniejszy jest wtedy, gdy decydujemy się na wcierki i inhalacje, choć pomagają także płukanki z jego udziałem. Także olejek eukaliptusowy ma spore grono zwolenników, co nie jest zaskoczeniem, gdy weźmie się pod uwagę typowe dla niego działanie wykrztuśne oraz przeciwzapalne. Zazwyczaj jest wykorzystywany do inhalacji, bo nie tylko udrażnia zatoki i nos, ale również rozkurcza oskrzela.

Innym popularnym olejkiem potwierdzającym, że aromaterapia może być skutecznym sposobem na walkę z przeziębieniem jest olejek lawendowy. Ten skutecznie walczy nie tylko z bakteriami, ale również z grzybami, jest więc nieoceniony w przypadku pacjentów z tendencją do infekcji skórnych. Olejek ten ma też działanie uspokajające, może być więc cennym wsparciem także dla małych pacjentów.

Inhalacje z olejkami eterycznymi – przewodnik

Jeśli chcemy szybko pozbyć się przeziębienia, najlepszym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych będzie z pewnością przygotowanie inhalacji. Tu wystarczy miska wypełniona gorącą wodą i przynajmniej kilka kropel olejku. Co ważne, nie ma żadnego przeciwwskazania do tego, aby olejki łączyć ze sobą. Już po dodaniu olejków do wody należy pochylić się nad parującą wodą, a następnie przykryć głowę i ramiona ręcznikiem. Inhalacje będą skuteczne nawet, jeśli będą trwać 5-10 minut. W czasie ich trwania dobrze jest zamknąć oczy.