Gdybyśmy mieli wskazać ten produkt pielęgnacyjny, który zawsze powinien być obecny w naszym domu, z pewnością byłaby to pasta do zębów. Większość z nas nie wyobraża sobie przecież bez niej codziennej higieny. To właśnie paście do zębów zawdzięczamy zarówno czystość zębów, jak i jamy ustnej. Choć jednak jej znaczenie jest tak duże, przez lata trudno było oprzeć się wrażeniu, że nie podchodzimy z przesadnym zaangażowaniem do kwestii związanych z jej wyborem. Dziś powoli zaczyna się to zmieniać, a my zwracamy uwagę już nie tylko na cenę pasty do zębów, ale również na jej skład.

Czy pasty do zębów są bezpieczne?

Nawet, jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że reklamy past do zębów bazują na uproszczeniach, trudno jest nam uwierzyć, że te kosmetyki do codziennego użytku miałyby okazać się niebezpieczne da swoich użytkowników. Wystarczy jednak pobieżna analiza składu wielu z nich, aby uświadomić sobie, że nie brakuje w nim tego, co wzbudza spore kontrowersje. Jest to tym bardziej niepokojące, że pasty mają przecież kontakt z naszymi błonami śluzowymi, nie można więc utrzymywać, że nawet szkodliwe substancje nie będą wpływać na organizm.

Mając świadomość tego, że nie wszyscy producenci podchodzą jednakowo profesjonalnie do składu pasty do zębów, warto zastanowić się nad listą tych składników, których należy unikać. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście SLS – składnik, który kojarzymy przede wszystkim jako ten, przed którym ostrzegają nas osoby zajmujące się pielęgnacją włosów. SLS jest drażniącym detergentem znanym z tego, że przesusza skórę i niejednokrotnie powoduje jej swędzenie. W paście do zębów zwykle prowadzi do ubytków błony śluzowej jamy ustnej. Może przyczyniać się też do powstawania aft i innych podrażnień. Niebezpieczne mogą być też tak zwane PEG powstająca na bazie tlenku etylenu oraz parabeny – konserwanty, o których wiadomo, że są w stanie zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu.

Jak wybrać dobrą pastę do zębów?

Mając świadomość ograniczeń związanych z wyborem pasty do zębów, warto zastanowić się nad tym, jak rozpoznać najlepsze rozwiązania. Już na wstępie wypada zatem przypomnieć, że trudno mówić o paście uniwersalnie najlepszej, sprawdzającej się bez względu na okoliczności. Skład wolny o parabenów i SLS to zatem nie wszystko.

Czytając opis pasty do zębów warto upewnić się, czy jest ona rozwiązaniem odpowiadającym charakterystyce naszych problemów z jamą ustną i zębami. Po inną będą więc sięgać osoby zmagające się nieustannie ze zmianami próchnicowymi, a po inną – te, których problemem jest nadwrażliwość i skłonność do powstawania aft. O szczególnej ostrożności wspomina się wtedy, gdy przedmiotem analizy jest wybór pasty najlepszej dla najmłodszych. Nie można przecież zapominać o tym, że dzieciom zdarza się połknąć zawartość opakowania. Nie można kupować im więc pasty, która byłaby niekorzystna dla ich układu pokarmowego. W przypadku wątpliwości związanych z wyborem najlepszego rozwiązania, warto skonsultować plany zakupowe ze sprzedawcą albo z lekarzem stomatologiem, który zajmuje się leczeniem naszym zębów na co dzień.