Szukając kosmetyków dla siebie, coraz częściej skłaniamy się przede wszystkim ku zakupowi tych, dla których charakterystyczny jest atut uniwersalności. Pozwala nam to na uwolnienie się od konieczności gromadzenia dziesiątek buteleczek i słoiczków. Jednocześnie daje nam pewność, że będą to kosmetyki wcale nie mniej skuteczne. Ich liczba systematycznie rośnie, trudno więc nie zgodzić się z tym, że mamy w czym wybierać.

Po pierwsze – oleje roślinne

Popularność olejów roślinnych ma swoje źródło zarówno w ich składzie, jak i w łatwości, z jaką można je stosować. To cenne źródło kwasów tłuszczowych, których różne proporcje wpływają na zróżnicowane spektrum zastosowań kosmetyków tego typu. Cząsteczki, z jakich się składają, bez trudu wbudowują się w naskórek oraz otaczające go błony komórkowe. Same oleje nie tylko wygładzają przy tym skórę, ale również przyczyniają się do tego, że staje się ona bardziej gładka i zdecydowanie bardziej napięta.

Oleje można stosować na wiele sposobów, najpopularniejsze okazuje się przy tym łączenie ich z innymi kosmetykami, po które sięgamy. Tu warto wspomnieć choćby o połączeniu oleju z hydrolatem, a także z kwasem hialuronowym pobudzającym procesy regeneracyjne. Oleje roślinne można też nakładać na żel aloesowy oraz na krem do codziennej pielęgnacji.

Po drugie – glinki

Glinki kosmetyczne to uwodnione glinokrzemiany przyjmujące postać ilastych minerałów. Są substancjami naturalnymi znanymi ze swoich właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych. Korzystano z nich już w starożytności, a o użyciu na szerszą skalę można mówić począwszy od dziewiętnastego wieku.. Choć dzielą się na różne rodzaj, wszystkie posiadają w swoim składzie przyjazne skórze minerały. O glinkach, jako o kosmetykach uniwersalnych mówi się przede wszystkim ze względu na to, że są hypoalergiczne. Nie ma takiej cery, w przypadku której można byłoby mówić o niezadowoleniu z ich stosowania. Co warte podkreślenia, choć glinki wchodzą w skład gotowych kosmetyków – zarówno pielęgnacyjnych, jak i kolorowych – z powodzeniem można wykorzystywać je również tworząc kosmetyki samodzielnie.

Po trzecie – hydrolaty

Hydrolaty są produktami charakteryzującymi się wyjątkowo dużą uniwersalnością. Te pochodne olejków eterycznych przeważnie kojarzymy z mgiełką odświeżającą i nawilżającą skórę twarzy. Liczba ich zastosowań jest jednak zdecydowanie większa. Można nawilżać za ich pomocą nie tylko twarz, ale również szyję i dekolt. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie i temu, aby hydrolaty były bazą dla innych kosmetyków. Można dodawać je z powodzeniem zarówno do toników, jak i do kremów. Właściwości hydrolatów nie zawsze są takie same. Uzależnione są od tego, z jakiej rośliny powstają. Te uniwersalne kosmetyki charakteryzują się jednak wysokim poziomem bezpieczeństwa, co sprawia, że można stosować je bez obaw.

Po czwarte – mydło z Aleppo

Mydło z Aleppo, znane też jako mydło oliwkowo-laurowe to wyjątkowe połączenie oleju laurowego, oliwy z oliwek oraz substancji spieniającej. Cieszy się popularnością od stuleci, choć w Polsce o zainteresowaniu nim możemy mówić dopiero począwszy od dwudziestego wieku. Na pierwszy plan wysuwają się charakterystyczne dla niego właściwości antyseptyczne. Nie tylko one sprawiają jednak, że mamy do czynienia z kosmetykiem uniwersalnym. Mydło Aleppo umożliwia dogłębne oczyszczenie, redukuje do minimum błyszczenie i sprawia, że minimalizowane jest ryzyko pojawienia się nowych pryszczy. Często mówi się o nim jako o rozwiązaniu idealnym do cery tłustej, jednak i inne jej rodzaje mogą korzystać na jego stosowaniu.