Choć szczotkowanie ciała na sucho jest stosunkowo nową propozycją, jego zwolennicy nie mają wątpliwości, że będzie to moda, która długo nie będzie przemijać. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jakie są jego korzyści. Nie zaszkodzi również, jeśli zastanowimy się również nad tym, czy każdy może spodziewać się tak samo spektakularnych rezultatów tego coraz bardziej popularnego zabiegu.

Zalety szczotkowania na sucho

Popularność szczotkowania na sucho jest zasługą licznych zalet zabiegu. Tą najbardziej popularną jest łatwość, z jaką dochodzi do usunięcia martwego naskórka zwiększająca efektywność innych zabiegów kosmetycznych. Nie bez znaczenia wydaje się jednak również poprawa mikrokrążenia, a także zmniejszenie obrzęków oraz zastojów, do których dochodzi zwykle po dniu ciężkiej pracy. Osoby decydujące się na szczotkowanie ciała na sucho podkreślają również to, że zabieg skutecznie usuwa włoski wrastające w skórę, a ją samą ujędrnia. Jest też doskonałym rozwiązaniem, gdy zależy nam na tym, aby zrelaksować się po ciężkim dniu.

Czy szczotkowanie na sucho ma wady?

Mówiąc o wadach szczotkowania na sucho wypada podkreślić, że zdecydowana większość z nich jest konsekwencją niewłaściwego stosowania szczotki. Dobrym przykładem jest choćby zarzut, że zabieg może prowadzić do podrażnienia skóry. Rzeczywiście, istnieje takie ryzyko, winny jest jednak nie zabieg jako taki, ale tendencja do zbyt silnego naciskania na szczotkę podczas jego wykonywania. Podobnie sytuacja przedstawia się wtedy, gdy wzmiankujemy o kolejnej wadzie zabiegu. Ten może doprowadzić do swędzenia skóry, problem ten można jednak zniwelować troszcząc się o jej odpowiednie nawilżenie przed wykonaniem szczotkowania.

Oczywiście, nie oznacza to wcale, że szczotkowanie ciała na sucho jest rozwiązaniem dla każdego. Troska o nasze bezpieczeństwo powinna wykluczać szczotkowanie na sucho w sytuacji, w której zmagamy się ze stanami zapalnymi skóry. Zabieg odradza się także przy ranach, widocznych podrażnieniach oraz wtedy, gdy doszło do uszkodzenia naskórka.

Szczotkowanie ciała na sucho – co to właściwie jest?

Jak już wspomniano, to, co uznaje się za wady szczotkowania na sucho, często jest konsekwencją niewłaściwej techniki wykonywania zabiegu. Warto więc przypomnieć, że masaż może być wykonywany nie tylko na skórze twarzy, ale również reszty ciała i nie wymaga żadnych kosmetyków nawilżających. W czasie masażu skóra musi być sucha, jeśli jednak marzy nam się szczotkowanie na sucho, a wiemy, że zmagamy się z problemem nadmiernego wysuszenia skóry, nic nie stanie na przeszkodzie, jeśli wcześniej zafundujemy jej kurację nawilżającą. Zabieg nie musi być wcale długi. Już kilka minut poświęconych na masaż w połączeniu z systematycznością jego wykonywania z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.

Oczywiście, szansę na zadowolenie z efektu końcowego możemy zwiększyć podchodząc profesjonalnie do zakupu produktów do masażu. Nie wszystkie szczotki do ciała sprawdzają się tak samo dobrze, a różnice między nimi (choć dotyczą jedynie rodzaju włosia) mogą być znaczące. Przeważnie mamy do czynienia z naturalnym włosiem roślinnym, choć szczotki z włosiem końskim również nie należą do rzadkości. Przed zakupem warto też sprawdzić, jak sprawuje się uchwyt szczotki i do jakiego stopnia nam odpowiada.