Lista składników, które są w stanie przeciwstawić się starzeniu się skóry jest coraz dłuższa. Ciągle jednak nie każdy z nich jest tak samo dobrze przebadany. Gdybyśmy więc chcieli wskazać ten, którego właściwości są potwierdzone naukowo, a tym samym zasługują na szczególnie dużą uwagę, z pewnością byłby to retinol.

Retinol – podstawowe informacje

Retinol znany jest z tego, że nie tylko zapobiega starzeniu się skóry, ale również przeciwdziała tworzeniu się zmarszczek. Mówiąc o nim mamy na myśli witaminę A w swojej aktywnej postaci, zdolną do pobudzania kolagenu w skórze, delikatnie złuszczającą i regulującą wydzielanie sebum. Jego stosowanie sprawia, że skóra szybko odzyskuje jędrność, staje się przy tym bardziej niż dotychczas rozjaśniona, co tworzy wrażenie promienności. Retinol może też pomóc w eliminowaniu zaskórniaków, gdy zaś mówi się o jego właściwościach przeciwzmarszczkowych niejednokrotnie podkreśla się, że doskonale radzi sobie nawet z głębszymi, już utrwalonymi zmarszczkami.

Rola witaminy A w organizmie

Aby lepiej zrozumieć, jak działa retinol, warto przeanalizować zadania, jakie w naszych organizmach spełnia witamina A. Okazuje się, że nie są one wcale mało istotne. Sama witamina może być syntezowana przez człowieka i dostarczana z zewnątrz, przede wszystkim w pożywieniu. Sam retinol trafia do organizmu jako beta-karoten, a do jego przemiany w witaminę A dochodzi w naszych jelitach. Samą witaminę A kojarzy się przede wszystkim z podziałami komórkowymi, uczestniczy ona jednak również w syntezie hormonów, wspiera prawidłowe funkcjonowanie nabłonków i przyspiesza procesy gojenia. Jej niedobory są szybko sygnalizowane przez organizm, a jednym z ich najbardziej charakterystycznych objawów jest tak zwana kurza ślepota znana także jako ślepota zmierzchowa. Oczywiście, podobnie jak ma to miejsce w odniesieniu do innych składników mineralnych, im nasz organizm jest starszy, tym gorzej radzi sobie z wytwarzaniem witaminy A z beta-karotenu znajdującego się w pożywieniu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest wspomaganie tego procesu.

Właściwości retinolu w kosmetykach

Witamina A jako składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych pojawia się nie tylko pod postacią retinolu, nie da się jednak ukryć, że właśnie taka jej forma jest uważana za najlepszą i przynoszącą najbardziej spektakularne efektu. Retinol znany jest przede wszystkim z tego, że stymuluje fibroblasty do produkowania elastyny i kolagenu, to zaś poprawia nie tylko jędrność skóry, ale również jej gęstość. Co ważne, nie tylko poprawia aktywność fibroblastów, ale i skutecznie zwiększa ich ilość, a to sprawia, że procesy degradacji elastyny i kolagenu ulegają istotnemu spowolnieniu. Osoby sięgające po kosmetyki z retinolem robią to również po to, aby przyspieszyć odnowę naskórka i doprowadzić do złuszczania jego martwych komórek. Retinol poprawia też ukrwienie skóry, reguluje to, jak pracują gruczoły łojowe i pozwala na likwidację zmarszczek. Może też rozjaśniać przebarwienia.

Kto i w jaki sposób powinien przetestować kosmetyki z retinolem?

Jednym z częściej pojawiających się jest pytanie o to, od kiedy powinno się sięgać po kosmetyki, których zadanie polega na walce ze zmarszczkami. Wiele wskazuje na to, że w pierwsze dobrze jest się zaopatrzyć po dwudziestych piątych urodzinach. Nasza skóra jest jeszcze młoda, ale organizm już zaczyna się starzeć. Procesy starzenia są przy tym szczególnie dobrze widoczne i tych osób, które lubią korzystać z kąpieli słonecznych. Znalezienie kosmetyków z retinolem nie powinno być trudne. Zwykle są to kremy na noc, kremy stosowane pod oczy oraz kosmetyki przeznaczone do intensywnych kuracji odmładzających.

Warto pamiętać o tym, ze organizm nie zawsze reaguje na retinol w ten sam sposób. Pierwszy kontakt z nim może powodować zarówno podrażnienie, jak i zaczerwienienie skóry. Dobrym pomysłem jest więc rozpoczęcie kuracji od kosmetyków, w których jego stężenie jest niewielkie po to, aby stopniowo je zwiększać. W przypadku problemów skórnych można też wykorzystywać kremy z retinolem naprzemiennie z tymi, które charakteryzują się działaniem nawilżającym i łagodzącym.