Na rodzimym rynku działa już kilkadziesiąt firm tworzących kosmetyki o prostych, naturalnych składach. W jednym wpisie trudno opisać je wszystkie. Warto jednak przyjrzeć się przynajmniej paru markom zdobywającym uznanie wśród miłośników pielęgnacji bazującej na roślinnych składnikach. Aby nie sprawdziło się powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”, dowiedzcie się więcej o kilku firmach tworzących polskie naturalne kosmetyki.

MAKE ME BIO

Składy kosmetyków Make Me Bio są w 100% naturalne. Znajdziemy w nich ekstrakty, oleje i wyciągi z roślin pochodzące z przebadanych, ekologicznych upraw. Kosmetyki Make Me Bio mają dobrze przemyślane receptury. Asortyment marki jest niezwykle bogaty. Możemy zdecydować się na produkty do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów, ochrony przeciwsłonecznej, a nawet do makijażu. Woda lawendowa Make Me Bio sprawdziła się u mnie rewelacyjnie.

YOPE

Kosmetyki naturalne od Yope mają piękne zapachy i śliczne opakowania z uroczymi zwierzątkami. Zawierają ponad 90% naturalnych składników. Historia tej polskiej marki zaczęła się od mydła. Założyciele firmy uznali, że na rynku brakuje kosmetyków do mycia rąk, które miałyby składy przyjazne skórze, wolne od drażniących detergentów, sztucznych barwników i innych zbędnych dodatków Powstała więc marka tworząca naturalne mydła w płynie i środki czystości. Obecnie w ofercie YOPE znajdują się również wspaniałe żele pod prysznic (ten z kwiatem lipy jest moim ulubionym, ale wciąż powstają nowe kosmetyki do wypróbowania, dlatego z radością testuję kolejne zapachy), balsamy do ciała, kremy do rąk, szampony i odżywki do włosów.

Co ciekawe, marka stworzyła linię Kwiat Lipy, aby wspierać polskie pszczoły. Składają się na nią żel pod prysznic, balsam i mydło do rąk. Część ze sprzedaży kosmetyków YOPE przeznacza na sianie łąk dla pszczół. To szlachetna, ekologiczna akcja, a używanie produktów z tej linii to sama przyjemność.

HAGI

Kosmetyki Hagi produkowane są w krótkich seriach, co gwarantuje ich unikatowość. Odpowiada to też sezonowej dostępności lokalnych składników. Hagi wytwarza swoje produkty ręcznie, korzystając z tradycyjnych metod. Produkcja tych polskich kosmetyków naturalnych przyczynia się do ochrony środowiska i większej dbałości o zdrowie wśród zwolenników pielęgnacji bliskiej przyrodzie. Surowce i receptury dobierane są starannie, by gwarantować łagodne działanie mydeł, soli, pudrów kąpielowych, balsamów, pomad do ciała oraz naturalnych świec zapachowych.

MOKOSH

Nazwa firmy nawiązuje do starosłowiańskiej bogini Mokosz – opiekunki plonów i kobiet. Mówi też wiele o produktach marki, czyli kosmetykach tworzonych z naturalnych, starannie dobranych składników. Mokosh oferuje oleje, glinki, sole, olejki eteryczne, czyli produkty bazowe, oraz kosmetyki wieloskładnikowe z cennymi olejami.

RESIBIO

Polskie kosmetyki naturalne Resibio są tworzone dla cer o różnych potrzebach. Mają składy naturalne w co najmniej 95%. Zawierają w sobie roślinne składniki aktywne dbające o kondycję skóry każdego dnia. Są bardzo skuteczne, łagodne i odpowiednie dla wegan. W dodatku mają efektowne, biodegradowalne opakowania.

Marki tworzące polskie kosmetyki naturalne dbają o nasze piękno i zdrowie, ale też o środowisko. Ich produkty mają świetne składy, wspaniale pielęgnują skórę i włosy. Zdecydowanie warto je wypróbować w swojej łazience. Spokojnie można przetestować produkty od marek opisanych powyżej – te firmy proponują mnóstwo świetnych, naturalnych wyrobów. Zachęcam też do dalszych poszukiwań. Wybór polskich marek i samych kosmetyków jest naprawdę ogromny!