Piękne, długowieczne cedry to drzewa z rodziny sosnowatych. Mogą osiągać nawet 75 metrów wysokości, a ich drewno jest powszechnie chwalone nie tylko z uwagi na jego atrakcyjność wizualną, ale i wytrzymałość. Nie tylko drewno jest jednak tym, co cedry mogą dać ludziom. Medycyna ludowa już od stuleci garściami czerpie też z prozdrowotnych właściwości olejku cedrowego. Od dłuższego czasu interesuje się nim także kosmetologia.
Olejek cedrowy – zastosowanie w medycynie
Medycyna ludowa już od dawna korzysta z szeregu właściwości eterycznego olejka cedrowego. To właśnie dlatego jest on częstym składnikiem maści oraz innych leków stosowanych zewnętrznie. Znajduje zastosowanie w walce z łojotokiem, egzemą i świądem skórnym, można też na niego liczyć, gdy chce się przyspieszyć tempo gojenia ran. Olejek cedrowy ma działanie przeciwgrzybiczne. Do dziś jest więc jednym z częściej stosowanych składników leków, które zwalczają nie tylko grzybicę stóp, ale i paznokci. Można go też spotkać w maściach podawanych pacjentom zmagających się z chorobami reumatycznymi oraz w lekach o działaniu przeciwbólowym skutecznych choćby w przypadku bólu mięśni.
Olejek cedrowy w kosmetykach pielęgnacyjnych
Olejek cedrowy znajduje zastosowanie w kosmetologii, w tym zwłaszcza w kosmetykach pielęgnacyjnych przeznaczonych do opieki nad cerą tłustą, mieszaną, łojotokową oraz trądzikową. Możemy go spotkać w kremach i mleczkach, pojawia się jednak również jako element płynów po goleniu oraz szeregu innych kosmetyków. Co warte podkreślenia, można po niego sięgać nawet wtedy, gdy ma się aktywny trądzik. Jego działanie przeciwbakteryjne zmniejsza intensywność objawów i wspomaga proces leczenia. Często jest stosowany razem z olejkiem z drzewa herbacianego i takie połączenie jest powszechnie uważane za szczególnie skuteczne.
Nie tylko osoby zmagające się z problemami generowanymi przez cerę tłustą są jednak tymi, którym może pomóc olejek cedrowy. Jest on skutecznym rozwiązaniem także w przypadku cery suchej i dojrzałej. W kosmetykach dedykowanych osobom z taką cerą ujawniają się jego właściwości napinające i regenerujące. Skóra sprawia więc wrażenie zdrowszej i lepiej odżywionej.
Olejek cedrowy dla zdrowych włosów
Analizując kosmetyki, w których składzie znajduje się olejek cedrowy można łatwo zauważyć, że jest on częstym składnikiem tych z nich, które wykorzystuje się do pielęgnacji włosów. To ważna część składowa szamponów, odżywek oraz wcierek. Jego stosowanie jest wysoko cenione przede wszystkim dlatego, że przedłuża świeżość włosów. Osoby sięgające po kosmetyki do włosów z olejkiem cedrowym mogą jednak liczyć również na to, że pomoże on w regulacji pracy gruczołów łojowych znajdujących się na skórze głowy. Może to rozwiązać zarówno problem zbyt szybko przetłuszczających się włosów, jak i ten, który jest generowany przez łupież. Olejek cedrowy we wcierkach jest chwalony jako sprawdzony sposób na szybki wzrost włosów. Warto się nim jednak zainteresować także dlatego, że wzmacniając cebulki ogranicza nadmierne wypadanie włosów.
Co warte podkreślenia, chcąc przekonać się o właściwościach olejka cedrowego nie trzeba wcale kupować gotowych kosmetyków z jego udziałem. Można na niego liczyć także wtedy, gdy ma się w planie przygotowywanie ich samodzielnie.
Mam na imię Marta i cieszę się, że mogę gościć Cię na moim blogu. Chcę podzielić się z Tobą wypróbowanymi sposobami na zdrowe, zielone życie.
Komentarze