Olej z wiesiołka zwraca na siebie uwagę jako pojawiający się coraz częściej składnik kosmetyków. Pojawia się zarówno w tych, które są przeznaczone do pielęgnacji problematycznej skóry, jak i w tych, po które sięgamy, gdy chcemy poprawić stan włosów. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat i odkryć, jakie ma zastosowanie w pielęgnacji.

Wiesiołek – co to takiego?

Wiesiołek to jedna z wielu niepozornych roślin, jakie możemy znaleźć nie tylko na łąkach, ale również na polach i w lasach. Występuje dość powszechnie i od lat jest zbierany właśnie z myślą o jego właściwościach leczniczych. Ma ponad 120 gatunków, z czego w naszym kraju można spotkać aż 30 z nich. Osiąga około metra wysokości i jest stosunkowo prosty do rozpoznania, bo wzrok przyciągają jego jajowate, odwrócone liście i specyficzne, żółte zabarwienie. Kwiatostany wiesiołka są przymknięte w ciągu dnia. Jeśli chcemy zobaczyć, jak się otwierają, musimy wybrać się na łąkę wieczorem.

Prawdziwym skarbem są przede wszystkim nasiona wiesiołka. To właśnie w nich można spotkać nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe, ale również błonnik pokarmowy i cenne białko. Olej z wiesiołka może być więc nie tylko stosowany w pielęgnacji, ale i przyjmowany doustnie po to, aby uzupełnić codzienną dietę.

Olej z wiesiołka w kosmetyce

Olej z wiesiołka, dzięki swojemu niepowtarzalnemu składowi, jest dziś jednym z najpopularniejszych ziołowych suplementów, z jakimi możemy spotkać się w kosmetykach. Jest dostępny w kapsułkach i tabletkach, można nabyć go jednak również w butelce. Nie powinniśmy być też zaskoczeni tym, że jest łączony z innymi składnikami, co pozwala na tworzenie wyjątkowo skutecznych preparatów wykorzystywanych tak do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Tu warto wspomnieć choćby o kremach przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej. Olejek z wiesiołka jest jednak również ważnym składnikiem preparatów poprawiających kondycję cebulek włosów.

Olejek z wiesiołka w pielęgnacji twarzy

Olej z wiesiołka to częsty składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i podrażnionej. Dobrze radzi sobie z tak zwaną cerą problematyczną oraz ze skórą z łuszczycą. Jest też wartościowym wsparciem przy pielęgnacji skóry zmagającej się z niedoborem niezbędnych kwasów tłuszczowych – szorstkiej i łuszczącej się. Nie tylko silnie nawilża, ale również przyczynia się do zmniejszenia utraty wilgoci, umożliwia wzmocnienie barier ochronnych skóry i pozwala na skuteczniejszą walkę z podrażnieniami. Olej z wiesiołka jest znany również z tego, że przyspiesza proces gojenia się ran, a jednocześnie przeciwdziała zmarszczkom.

Olej z wiesiołka w pielęgnacji włosów

Po olej z wiesiołka sięgają nie tylko kobiety martwiące się o stan swojej skóry. Okazuje się, że jego wyjątkowe właściwości przydają się także wtedy, gdy zmagamy się z wypadającymi, słabymi włosami. Można go używać nie tylko do olejowania włosów, ale również do masażu skóry głowy. Sprawdza się też świetnie w charakterze serum, które jest w stanie uporać się z rozdwojonymi końcówkami. Coraz większą popularnością cieszą się również płukanki z dodatkiem naparu z suszonych liści tej rośliny.

Bez względu na to, jak użyjemy oleju z wiesiołka na włosy, możemy liczyć na ich lepsze nawilżenie i bardziej charakterystyczny blask. Olej z wiesiołka pozwala także na wzmocnienie włosów i eliminację łupieżu przy jednoczesnej minimalizacji zjawiska nadmiernego wypadania włosów.