Lista składników wykorzystywanych do produkowania kosmetyków naturalnych nie jest krótka, możemy jednak wskazać na takie, które pojawiają się na niej częściej niż inne. Jednym z nich jest olej kokosowy, który odnajdziemy zarówno w składzie naturalnych balsamów do ciała, jak i pomadek nawilżających. Także osoby zastanawiające się nad tym, jak wzmocnić włosy i skórę głowy mogą na niego liczyć. To jeden z popularniejszych preparatów do olejowania włosów, a jego duże znaczenie nie jest wcale dziełem przypadku.

Olej kokosowy – dlaczego warto?

Osoby szukające odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego warto sięgać po olej kokosowy, w pierwszej kolejności zwracają uwagę na właściwości, jakie wynikają z samego jego składu. Tu konieczne jest wspomnienie przede wszystkim o tym, że jest to cenne źródło witaminy E. Witamina ta, nie bez powodu określana mianem witaminy młodości, znana jest z tego, że przyczynia się do poprawy krążenia w skórze głowy, nie można też nie docenić tego, że reguluje poziom wytwarzanego sebum, którego nadmiar prowadzi do przetłuszczania się włosów. W oleju kokosowym znajduje się jednak również ważna dla włosów witamina K odpowiedzialna za wzmacnianie ich cebulek, a także witamina A budująca łodygę włosa.

Oczywiście, czym innym jest atrakcyjny skład, a czym innym możliwość jego praktycznego wykorzystania. Na szczęście, w przypadku olejowania z wykorzystaniem oleju kokosowego możemy mieć pewność tego, że efekty będą w pełni satysfakcjonujące. Skuteczność zabiegów potwierdzają badania naukowe i deklaracje samych kobiet, które zdecydowały się na przetestowanie tego rozwiązania w praktyce. To właśnie relacje użytkowniczek napawają szczególnym optymizmem. Możemy dowiedzieć się z nich, że regularne stosowanie oleju kokosowego to, między innymi, mniejsza łamliwość włosów, a także zerwanie z problemem ich wysuszenia sprawiającego, że każda fryzura jawi się jako pozbawiona blasku. Olej kokosowy przyczynia się również do tego, że zmniejsza się problem wypadających włosów.

Olej kokosowy – dla kogo?

Każda osoba chcąca zadbać o włosy powinna przetestować olej kokosowy i przekonać się o tym, jak sprawdza się on w praktyce. Warto jednak podkreślić, że o największej skuteczności kuracji można mówić przede wszystkim w odniesieniu do tak zwanych włosów niskoporowatych. Charakterystyczne jest dla nich to, że mają domknięte łuski, przeważnie są więc to gładkie, proste i dość ciężkie włosy. Jeśli zatem nasze włosy są kręcone, a układanie fal nie stanowi dla nas problemu, lepszym rozwiązaniem może okazać się olej lniany lub sojowy.

Jaki olej kokosowy wybrać?

Gdy już wiemy, dlaczego warto sięgać po olej kokosowy, a jednocześnie mamy świadomość tego, w jakich okolicznościach jest on najskuteczniejszy, możemy zastanowić się nad tym, jaki jego rodzaj wybrać. W sprzedaży czeka na nas zarówno olej rafinowany, jak i nierafinowany i choć oba jego rodzaje są intensywnie promowane, wiele wskazuje na to, że to zakup oleju nierafinowanego powinniśmy rozważyć w pierwszej kolejności. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Mamy do czynienia z olejem z pierwszego tłoczenia, a więc z takim, który powstaje z wykorzystaniem świeżego kokosa. Proces, w czasie którego dochodzi do jego wywarzania jest naturalny, a tym samym ryzyko dodawania do niego sztucznych substancji jest znacznie mniejsze niż w wypadku oleju rafinowanego.

Jak stosować olej kokosowy?

Jeśli planujemy olejowanie włosów na noc, najlepsze efekty daje wykorzystanie metody olejowania na sucho. Warto więc zaopatrzyć się nie tylko w sam olej, ale także w grzebień charakteryzujący się szeroko rozstawionymi zębami oraz w klamrę do włosów. Jeśli olejowanie włosów ma być skuteczne, warto pamiętać o tym, jak niebezpieczne może być nakładanie zbyt dużej ilości oleju kokosowego. Początkowo dobrze jest więc ograniczać się do trzech łyżeczek, choć w momencie, w którym włosy przyzwyczają się do oleju, ich liczbę można zwiększyć do pięciu. Olej powinien być rozprowadzany po całej długości włosów, a zabieg – powtarzany systematycznie, najlepiej raz w tygodniu.