Bez względu na to, czy wybieramy je samodzielnie, czy też otrzymujemy od znajomych, kosmetyki mogą być zarówno mniej jak i bardziej trafione. Niektórych można używać jako zła koniecznego, inne jednak sprawiają wrażenie nadających się tylko do wyrzucenia. Czy jednak takie postępowanie ma w ogóle sens? Z pewnością nie jest zgodne z duchem zero waste. Nie musimy się na nie godzić także dlatego, że pomysłów na wykorzystanie nietrafionych kosmetyków do innych celów jest naprawdę wiele.
Kosmetyki idealne podczas sprzątania
Jeśli na liście nietrafionych kosmetyków znajduje się szampon do włosów, żel do twarzy albo żel lub płyn do kąpieli, nie musimy się z nimi wcale rozstawać. To, co nie pomogło nam, może przecież pomóc naszemu mieszkaniu. Kosmetyki z tej listy nie mają sobie równych podczas czyszczenia grzebieni i szczotek do włosów oraz pędzli do makijażu. Można na nie liczyć także podczas prania ręcznego, zwłaszcza jeśli musimy zatroszczyć się o delikatne tkaniny. Płyn do kąpieli może być też cennym wsparciem, gdy chcemy umyć podłogę, szafkę lub kafelki. Podczas mycia okien i luster można też liczyć na szampon. Być może nie radzi on sobie tak dobrze z pielęgnacją włosów, jak tego oczekiwaliśmy, może jednak zabezpieczyć lustra i szyby przed parowaniem przedłużając czas ich idealnej czystości.
Podczas porządków można też zużyć niezbyt skuteczne oleje do włosów i ciała. Jeśli nie przesadzimy z ich ilością, mogą nie tylko znakomicie zakonserwować skórzane powierzchnie, ale również wypolerować je. Można na nie liczyć także podczas sprzątania kuchni. Okazuje się, że znakomicie nabłyszczają aluminium, są więc w stanie doprowadzić do idealnej czystości zlew lub kuchenny okap. Są też w stanie pomóc w pielęgnacji mebli drewnianych wykorzystując w tym celu swoje właściwości konserwacyjne.
Co zrobić z nietrafionymi dezodorantami i perfumami?
Nasze upodobania zapachowe różnią się znacząco. To, co dla jednych osób jest pięknym aromatem, przez inne jest opisywane jako zapach w najlepszym wypadku uciążliwy. Jeśli więc któryś z kosmetyków tego rodzaju nie przypadł nam do gustu, w pierwszej kolejności zastanówmy się nad tym, czy nie mógłby okazać się trafionym prezentem dla innej osoby. W mediach społecznościowych i na portalach ogłoszeniowych z pewnością znajdziemy też miejsca, w których możemy sprzedać nietrafione perfumy. Mile widziane są nawet kosmetyki używane, choć zrozumiałe jest to, że nie osiągną one tak wysokiej ceny, jak te, które są oryginalnie zapakowane.
Jeśli perfumy, dezodoranty i mgiełki do ciała nie spotkały się ze zbyt dużym zainteresowaniem, możemy poszukać dla nich innych, mniej oczywistych zastosowań. To znakomite odświeżacze powietrza w sprayu nadające mu lekkości. Można wykorzystywać je także podczas ostatniego płukania, zwłaszcza jeśli pierzemy zimowe kurtki lub żakiety. Jeśli perfumy, które nas nie zachwycają, mają w swoim składzie alkohol, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystywać je w charakterze środków do dezynfekcji.
Wykorzystaj kosmetyk jako… inny kosmetyk
Na koniec rada dla osób, które co roku zostają z serią kosmetyków do opalania użytą dwa lub trzy razy w sezonie. Kosmetyki tego rodzaju szybko tracą ważność, a tym samym użycie ich w kolejnym sezonie może się okazać niebezpieczne dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że trzeba je wyrzucać. Znakomicie sprawdzą się jako maska do włosów pomagając zwłaszcza tym, które są zwykle przesuszone.
Mam na imię Marta i cieszę się, że mogę gościć Cię na moim blogu. Chcę podzielić się z Tobą wypróbowanymi sposobami na zdrowe, zielone życie.
Komentarze