Chociaż kosmetyki naturalne stają się coraz popularniejsze, wciąż wiele osób zaczynających przygodę z pielęgnacją, która na nich bazuje, nie wie, czego może się spodziewać i jak podejść do tego tematu. Sprawy nie ułatwia to, że wokół produktów stworzonych ze składników roślinnych i mineralnych narosło wiele mitów. Pora oddzielić fakty od pogłosek niemających nic wspólnego z rzeczywistością. Oto prawdy i mity na temat naturalnych kosmetyków do pielęgnacji.
Mit: Kosmetyki naturalne nie zawierają konserwantów
Wśród osób zainteresowanych pielęgnacją bliską naturze panuje przekonanie, że w składach kosmetyków produkowanych z roślin i minerałów nie znajdziemy konserwantów. Nie jest to jednak prawda. Kosmetyki naturalne zawierające wodę, tak samo, jak kosmetyki z drogerii czy apteki, tworzy się z dodatkiem substancji konserwujących. Jedynie tzw. kosmetyki świeże nie zawierają konserwantów. Takie preparaty mają określone warunki i czas bezpiecznego przechowywania i stosowania. Są znacznie mniej trwałe niż inne naturalne produkty. Często takie wyroby trzyma się w lodówce.
Trzeba wiedzieć, że konserwanty, z których dodatkiem tworzy się kosmetyki naturalne, są zdecydowanie łagodniejsze od tych stosowanych w konwencjonalnych kosmetykach. W związku z tym termin przydatności do użycia takich artykułów okazuje się krótszy.
Fakt: Napis „bio” i „eko” na opakowaniu nie oznacza, że kosmetyk jest naturalny
Nie ma jasnej definicji kosmetyku naturalnego ani regulacji odnośnie nazewnictwa wyrobów kosmetycznych. To wszystko sprawia, że często zostajemy wprowadzeni w błąd. Widząc na sklepowych półkach produkty z napisem „bio”, „eko” itp., możemy kupić kosmetyk, który wcale nie jest naturalny. Zielone etykiety i słowa odwołujące się do natury i ekologii to chwyt marketingowy. Aby upewnić się, że mamy do czynienia z kosmetykiem naturalnym, musimy przeczytać jego skład i sprawdzić, czy przyznano mu certyfikaty.
Mit: Standardowe kosmetyki ze sklepów i drogerii są bezpieczniejsze niż naturalne
Kosmetyki apteczne i drogeryjne uchodzą za bezpieczniejsze od naturalnych, dlatego że pierwsze polecają dermatolodzy czy farmaceuci, a drugie kojarzą się z wyrobami tworzonymi w domowym zaciszu z kuchennych składników. W rzeczywistości wszystkie produkty kosmetyczne, również te naturalne, przed wprowadzeniem na rynek muszą spełniać te same wymogi. Konieczne jest przejście rygorystycznej oceny bezpieczeństwa, obejmującej procedury wytwarzania, składniki i działanie na skórę. Tylko kosmetyki spełniające wymagania mogą trafić do sprzedaży.
Fakt: Kosmetyki naturalne mogą uczulać
Tak samo, jak kosmetyki z drogerii, wyroby naturalne mogą zawierać alergeny i substancje uczulające. W ich przypadku zwykle będą to olejki eteryczne, niektóre wyciągi i ekstrakty z roślin oraz surowce pochodzące od pszczół. Alergie mogą wywoływać też niektóre konserwanty. Naturalność nie gwarantuje więc hipoalergiczności. Warto czytać etykiety i sprawdzać, czy dany produkt polecany jest alergikom. Dla tej grupy najczęściej tworzy się warianty bezzapachowe.
Mit: Kosmetyki naturalne są drogie
Ceny kosmetyków naturalnych zazwyczaj są wyższe od tych drogeryjnych, ale zarazem pozostają niższe od cen wyrobów aptecznych i luksusowych. Co ważne, na coraz większą skalę występuje zrównywanie kosztów zakupu produktów bliskich naturze z tym dotyczącym artykułów ze sklepów i drogerii. Nie należy więc obawiać się wysokich cen, szczególnie że zakupy w internecie okazują się wyjątkowo opłacalne.
Fakt: Nie wszystkie kosmetyki naturalne są wegańskie
Chociaż kosmetyki naturalne mogą być zarazem kosmetykami wegańskimi, nie wszystkie produkty spełniają te wymagania. W składach produktów do pielęgnacji nierzadko znajdziemy surowce pochodzenia zwierzęcego, takie jak miód, wosk pszczeli, mleko albo lanolina. Jednocześnie nie każdy kosmetyk wegański musi być kosmetykiem naturalnym. Tworzy się je również z syntetycznych składników. Trzeba jednak wiedzieć, że kosmetyki naturalne nie mogą być poddawane testom na zwierzętach ani tworzone w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu. W związku z tym kupując takie produkty, mamy pewność, że nabywamy wyroby, które nie szkodzą środowisku.
W kwestii naturalnej pielęgnacji mity wciąż mieszają się z faktami. Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wątpliwości dotyczące wyrobów przyjaznych przyrodzie. Znając wszystkie te informacje, możemy bez obaw sięgnąć po kosmetyki naturalne i dokonać świadomego zakupu.
Mam na imię Marta i cieszę się, że mogę gościć Cię na moim blogu. Chcę podzielić się z Tobą wypróbowanymi sposobami na zdrowe, zielone życie.
Chyba największy mit odnośnie kosmetyków naturalnych to, że są drogie. Wystarczy znaleźć odpowiednią drogerię naturalną
To prawda, trzeba uważać co się kupuje bo nieraz znalazłam zwykłą chemię z dopiskiem EKO i nie były to żadne kosmetyki naturalne.
Zawsze mnie bawił ten mit o braku konserwantów w produktach eko i to, że ludzie traktują je jako zło lol 😀