Chociaż kosmetyki naturalne stają się coraz popularniejsze, wciąż wiele osób zaczynających przygodę z pielęgnacją, która na nich bazuje, nie wie, czego może się spodziewać i jak podejść do tego tematu. Sprawy nie ułatwia to, że wokół produktów stworzonych ze składników roślinnych i mineralnych narosło wiele mitów. Pora oddzielić fakty od pogłosek niemających nic wspólnego z rzeczywistością. Oto prawdy i mity na temat naturalnych kosmetyków do pielęgnacji.

Mit: Kosmetyki naturalne nie zawierają konserwantów

Wśród osób zainteresowanych pielęgnacją bliską naturze panuje przekonanie, że w składach kosmetyków produkowanych z roślin i minerałów nie znajdziemy konserwantów. Nie jest to jednak prawda. Kosmetyki naturalne zawierające wodę, tak samo, jak kosmetyki z drogerii czy apteki, tworzy się z dodatkiem substancji konserwujących. Jedynie tzw. kosmetyki świeże nie zawierają konserwantów. Takie preparaty mają określone warunki i czas bezpiecznego przechowywania i stosowania. Są znacznie mniej trwałe niż inne naturalne produkty. Często takie wyroby trzyma się w lodówce.

Trzeba wiedzieć, że konserwanty, z których dodatkiem tworzy się kosmetyki naturalne, są zdecydowanie łagodniejsze od tych stosowanych w konwencjonalnych kosmetykach. W związku z tym termin przydatności do użycia takich artykułów okazuje się krótszy.

Fakt: Napis „bio” i „eko” na opakowaniu nie oznacza, że kosmetyk jest naturalny

Nie ma jasnej definicji kosmetyku naturalnego ani regulacji odnośnie nazewnictwa wyrobów kosmetycznych. To wszystko sprawia, że często zostajemy wprowadzeni w błąd. Widząc na sklepowych półkach produkty z napisem „bio”, „eko” itp., możemy kupić kosmetyk, który wcale nie jest naturalny. Zielone etykiety i słowa odwołujące się do natury i ekologii to chwyt marketingowy. Aby upewnić się, że mamy do czynienia z kosmetykiem naturalnym, musimy przeczytać jego skład i sprawdzić, czy przyznano mu certyfikaty.

Mit: Standardowe kosmetyki ze sklepów i drogerii są bezpieczniejsze niż naturalne

Kosmetyki apteczne i drogeryjne uchodzą za bezpieczniejsze od naturalnych, dlatego że pierwsze polecają dermatolodzy czy farmaceuci, a drugie kojarzą się z wyrobami tworzonymi w domowym zaciszu z kuchennych składników. W rzeczywistości wszystkie produkty kosmetyczne, również te naturalne, przed wprowadzeniem na rynek muszą spełniać te same wymogi. Konieczne jest przejście rygorystycznej oceny bezpieczeństwa, obejmującej procedury wytwarzania, składniki i działanie na skórę. Tylko kosmetyki spełniające wymagania mogą trafić do sprzedaży.

Fakt: Kosmetyki naturalne mogą uczulać

Tak samo, jak kosmetyki z drogerii, wyroby naturalne mogą zawierać alergeny i substancje uczulające. W ich przypadku zwykle będą to olejki eteryczne, niektóre wyciągi i ekstrakty z roślin oraz surowce pochodzące od pszczół. Alergie mogą wywoływać też niektóre konserwanty. Naturalność nie gwarantuje więc hipoalergiczności. Warto czytać etykiety i sprawdzać, czy dany produkt polecany jest alergikom. Dla tej grupy najczęściej tworzy się warianty bezzapachowe.

Mit: Kosmetyki naturalne są drogie

Ceny kosmetyków naturalnych zazwyczaj są wyższe od tych drogeryjnych, ale zarazem pozostają niższe od cen wyrobów aptecznych i luksusowych. Co ważne, na coraz większą skalę występuje zrównywanie kosztów zakupu produktów bliskich naturze z tym dotyczącym artykułów ze sklepów i drogerii. Nie należy więc obawiać się wysokich cen, szczególnie że zakupy w internecie okazują się wyjątkowo opłacalne.

Fakt: Nie wszystkie kosmetyki naturalne są wegańskie

Chociaż kosmetyki naturalne mogą być zarazem kosmetykami wegańskimi, nie wszystkie produkty spełniają te wymagania. W składach produktów do pielęgnacji nierzadko znajdziemy surowce pochodzenia zwierzęcego, takie jak miód, wosk pszczeli, mleko albo lanolina. Jednocześnie nie każdy kosmetyk wegański musi być kosmetykiem naturalnym. Tworzy się je również z syntetycznych składników. Trzeba jednak wiedzieć, że kosmetyki naturalne nie mogą być poddawane testom na zwierzętach ani tworzone w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu. W związku z tym kupując takie produkty, mamy pewność, że nabywamy wyroby, które nie szkodzą środowisku.

W kwestii naturalnej pielęgnacji mity wciąż mieszają się z faktami. Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wątpliwości dotyczące wyrobów przyjaznych przyrodzie. Znając wszystkie te informacje, możemy bez obaw sięgnąć po kosmetyki naturalne i dokonać świadomego zakupu.