Nie bez przyczyny lawenda uznawana jest za królową roślin. Jej kwiaty mają wielką moc, znaną i cenioną od wieków. Dlatego warto poznać choć kilka jej właściwości, a olejek pozyskiwany z jej kwiatów na stałe zaprosić do domu.
Olejek lawendowy dobry na wszystko
Kwiaty lawendy, porastającej głównie kraje śródziemnomorskie, przepełnione są charakterystycznym zapachem. Ten zapach to właśnie naturalny olejek eteryczny. Ze wszystkich olejków używanych w aromaterapii, to właśnie lawendowy ma najbardziej wszechstronne zastosowanie. Jest bezpieczny, łagodny i można stosować go bezpośrednio na skórę. Może stać się też prawdziwym sprzymierzeńcem w codziennych domowych obowiązkach, bo olejek lawendowy można dodawać też do prania i używać go do sprzątania. Jeśli szukasz czystego olejku eterycznego, polecam sięgnąć po olejek lawendowy marki Etja.
Właściwości pielęgnacyjne lawendy
Olejek lawendowy ma działanie odkażające, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Stosuje się go przy chorobach skórnych, takich jak stany zapalne, podrażnienia czy drobne ranki. Polecany jest przy egzemie, trądziku, wągrach, opryszczce, rozstępach skórnych, łupieżu suchym, wypadaniu włosów, łysieniu, starzeniu się skóry, nadmiernej potliwości, ukąszeniach owadów, potówkach, infekcjach grzybiczych czy łuszczycy.
Lawenda jest jednym z najstarszych środków uspokajających. Ułatwia zasypianie, koi zmysły, odstresowuje. Olejek wmasowany w skronie, uśmierza ból głowy. Jest też jednym z najcenniejszych środków do walki z trądzikiem. Likwiduje bakterie, powodujące infekcje skóry, obniża nadprodukcję łoju i zapobiega występowaniu blizn.
Na przeziębienie i ból
Właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe olejku czynią go doskonałym lekiem przeciwko przeziębieniom, zapaleniu zatok czy grypie. Idealnie sprawdzają się tu nie tylko inhalacje, ale także tradycyjne aromatyzowanie powietrza w kominku zapachowym lub masaże aromaterapeutyczne. Te ostatnie pomogą w usuwaniu bólu mięśni, bólów reumatycznych, czy spowodowanych artretyzmem.
Olejek idealny do delikatnej skóry dziecka
Olejek pomaga w niektórych dolegliwościach dziecięcych, takie jak kolka, nadpobudliwość czy infekcje skórne. Niewielka ilość olejku lawendowego na łyżce oleju bazowego, np. oleju ze słodkich migdałów, dodana do kąpieli dziecka przyspieszy sen i uspokoi. W przypadku podrażnionej skóry z odparzeniami idealnie sprawdzi się Zasypka do skóry z organicznym olejkiem z lawendy i ekstraktem z macierzanki Little Siberica. Wchłania wilgoć, koi i działa antyseptycznie. Zawiera 100% naturalnych składników.
Kosmetyki z lawendą, które polecam
Zapach lawendy nieodwołalnie połączony jest z Prowansją. W małą podróż do tej krainy pomogą wybrać się lawendowe mydła – marsylskie Le Chatelard 1802 z olejem ze słodkich migdałów.
Codzienną pielęgnację świetnie uzupełnią lawendowe kosmetyki. Łagodna woda kwiatowa Avebio czyli hydrolat z kwiatów lawendy, sprawdza się jako tonik lub odświeżająca mgiełka. Woda micelarna Biolaven z olejkiem lawendowym i olejem pestek winogron dokładnie oczyści cerę. Całość dopełni Nawilżający krem arganowy z olejkiem lawendowym Lilla Mai. Do kąpieli polecam relaksujący żel pod prysznic Organic Shop oraz sól do kąpieli Lawendowe Wzgórza.
Stosujesz lawendowe kosmetyki? Za co najbardziej cenisz kosmetyki z lawendą – za zapach, czy za ich działanie?
Mam na imię Marta i cieszę się, że mogę gościć Cię na moim blogu. Chcę podzielić się z Tobą wypróbowanymi sposobami na zdrowe, zielone życie.
Komentarze