Coraz modniejsze w ostatnich miesiącach kosmetyki z ceramidami zdają się podbijać serca Polaków. Poszukują ich nawet te osoby, które do tej pory nie mogły wcale utrzymywać, że są na bieżąco z nowościami w tym zakresie. Na czym zatem polega ich fenomen, a co za tym idzie – czy rzeczywiście mamy powody do zachwytu nad nimi?

Czym są ceramidy?

Mówiąc o ceramidach mamy na uwadze jeden z naturalnych składników wchodzących w skład znajdujących się w skórze lipidów. Ceramidy są zresztą składnikiem szczególnym. Mówi się o nim jako o spoiwie wypełniającym przerwy między komórkami, z jakimi mamy do czynienia w warstwie rogowej naskórka. To także jeden z najważniejszych budulców naszych włosów nie bez przyczyny nazywany często cementem międzykomórkowym.

Ceramidy mają do spełnienia przynajmniej kilka zadań. Na pierwszy plan wysuwa się to, że chronią skórę i włosy przed utratą wilgoci, co pozwala na cieszenie się efektem długotrwałego nawilżania i wygładzenia. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że stanowią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli występują w odpowiedniej ilości, nawet osłabiony naskórek szybko się odbudowuje.

Ceramidy można dostarczać organizmowi na kilka sposobów. W swojej naturalnej postaci znajdują się choćby w oleju słonecznikowym, oleju z konopi oraz w tym, który powstaje z wykorzystaniem kiełków pszenicy. Można pozyskiwać je także z materiałów zwierzęcych. Tak naprawdę jednak dziś wytwarza się je przede wszystkim syntetycznie, bo proces ekstrakcji z roślin nie jest efektywny. Tu warto podkreślić, że w przekonaniu naukowców nie można wskazać formy jednoznacznie lepszej od innych.

Zalety kosmetyków z ceramidami

Wiedząc, jak korzystny jest wpływ ceramidów na nasz organizm warto zastanowić się nad tym, czy warto sięgać po bazujące na nich kosmetyki. Jest ich coraz więcej, w sprzedaży możemy przy tym natknąć się zarówno na te, które wykorzystuje się w pielęgnacji skóry, jak i te, które wzmacniają włosy. Osoby, które mają już pewne doświadczenie związane z ich stosowaniem nie mają wątpliwości, że będzie to dobry pomysł.

Ceramidy zawarte w kosmetykach nie tylko utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia tak w odniesieniu do skóry, jak i do włosów. Są także cennym wsparciem wtedy, gdy zależy nam na utrzymaniu odpowiedniego poziomu elastyczności wzmacniając jednocześnie strukturę włosów. Są nieocenione wtedy, gdy chce się przeciwdziałać złuszczaniu się martwych komórek naskórka. Można też na nie liczyć dążąc do spowolnienia procesów starzenia się skóry.

Najciekawsze kosmetyki z ceramidami

Kosmetyki z ceramidami przyjmują szereg postaci, gdy jednak zależy nam na profesjonalnej ochronie skóry, najlepsze są kremy. Tu warto podkreślić, że działanie ceramidów jest bardziej efektywne, gdy łączą się one z innymi składnikami. Sięgając po kremy dobrze więc upewnić się, czy w ich składzie pojawiają się dodatkowo skuteczne kwasy tłuszczowe. Kremy do twarzy nie są zresztą jedynymi kosmetykami pielęgnującymi skórę, którymi warto się zainteresować. Ceramidy znajdują się także w rozwiązaniach o działaniu oczyszczającym, w tym choćby w tonikach oraz żelach myjących.