Róża jest afrodyzjakiem i symbolem kobiecości. Uważana za najpiękniejszy kwiat świata, słynie z subtelnego zapachu. Pozyskiwany z jej płatków olejek różany posiada wspaniałe właściwości pielęgnacyjne.
Wyjątkowy olejek
W kosmetyce naturalnej ceni się w szczególności olej różany. Z dobrodziejstw róży korzysta też aromaterapia – tu bardzo popularny jest eteryczny olejek różany o wyjątkowo intensywnym i zmysłowym zapachu.
Warto jednak zaopatrzyć się w choć małą ilość specyfiku, jest bowiem niezwykle skoncentrowany. Już jedna kropelka dodana do słoiczka codziennego kremu, widocznie wspomoże Twoją codzienną pielęgnację.
Czy wiesz, że… do przygotowania jednego kilograma olejku różanego trzeba zebrać aż 4 tony płatków kwiatu? WOW!
Pielęgnujący olej z bułgarskich róż
Ten najbardziej znany olejek różany produkuje się z róż bułgarskich. Cenione są też olejki francuskie oraz te nieco tańsze – rodem z Maroka. Warto po nie sięgnąć, zwłaszcza jeśli masz cerę dojrzałą, suchą lub wrażliwą. Olejek różany wspaniale tonizuje i ściąga naczynia włosowate. Pomaga usunąć zaczerwienienia spowodowane rozszerzonymi naczynkami. Wspomaga regenerację, działa antyseptycznie i kojąco. Olejek jest też łagodnym antydepresantem. Szczególnie poleca się go w kłopotach emocjonalnych powiązanych ze sferą intymną kobiet. Dzięki niemu łatwiej nam się otworzyć, rozluźnić i wydobyć na wierzch własne pragnienia. Czyni go to doskonałym afrodyzjakiem.
Moc wody różanej
Nieco łatwiej dostępna niż olejek, jest woda różana, czyli hydrolat różany powstały w wyniku destylacji parą wodną różanych płatków. Warto się w nią zaopatrzyć, ponieważ posiada dokładnie te same właściwości co olejek, jednak w znacznie mniejszym skoncentrowaniu.
Woda różana jest łagodna i bezpieczna, nie powoduje podrażnień i roztacza piękny różany aromat.
Polecam stosować ją jako tonik, lekką mgiełkę do twarzy lub półprodukt do domowego przygotowania np. maseczek.
Woda różana to był mój pierwszy hydrolat, za pewne jak wielu z Was, ponieważ jest najbardziej popularna i najłatwiej dostępna, nawet w zwykłej drogerii.
Właściwości oleju z dzikiej róży
W Polsce w celach kosmetycznych wykorzystuje się dziką różę. Jej charakterystyczne czerwone owoce skrywają kolejne różane dobro – pozyskuje się z nich olej, który zawiera dużą ilość witaminy E, sterole i nienasycone kwasy tłuszczowe. Stosuje się go w stanach zapalnych skóry, oparzeniach i trudno gojących się ranach. Dzika róża będzie więc pomocna w przypadku zmian trądzikowych i potrądzikowych. Polecam ją szczególnie do cery tłustej. Dzięki obecności witaminy A i kwasu askorbinowego, rozjaśnia skórę i zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych.
Różane kosmetyki, które pokochasz tak jak ja
Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków wykorzystujących właściwości i zapach róży. Polecam sięgnąć zarówno po gotowe naturalne kosmetyki, jak i czyste półprodukty. Zarówno wodę różaną KTC, jak i olej z dzikiej róży Nacomi, który w tym przypadku pochodzi z dalekiego Chile, warto stosować na co dzień lub wykorzystać do sporządzenia domowych kosmetyków. W maseczce Hesh Rose odnajdziesz najprawdziwsze sproszkowane płatki róży. I nic więcej! Jest delikatnym i cennym surowcem kosmetycznym, który idealnie sprawdzi się jako peeling, czy maska do cery suchej, dojrzałej i wrażliwej.
Olejek Khadi do ciała i twarzy z różą to ajurwedyjska mieszanka olejków, skomponowana w taki sposób, by w szczególności pielęgnować skórę wrażliwą, z przebarwieniami lub piegami. Delikatnie rozjaśnia i doskonale odżywia cerę.
O pełen relaks i wieczorne ukojenie, nie tylko dla ciała, ale także zmysłów, zadba Scrub do ciała Różowa Perła Organic Shop. Ta kombinacja organicznego oleju z róży i wyciągu z pereł pozwala przywrócić i odnowić skórę, nadając jej jędrności i elastyczności. W codziennej pielęgnacji nie zapominaj też różanych mydłach! Polecam zarówno te w wersji z Aleppo – Najel, marsylskie – Le Chatelard, ale także rodem z Rosji – mydło-krem Natura Siberica z dodatkiem irysa, lilii królewskiej i róży dahurskiej. Mydła nie tylko oczyszczają skórę, ale także ją nawilżają!
A Ty korzystasz z kosmetyków różanych? Jakie są Twoje ulubione?
Mam na imię Marta i cieszę się, że mogę gościć Cię na moim blogu. Chcę podzielić się z Tobą wypróbowanymi sposobami na zdrowe, zielone życie.
Komentarze