Gdy w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęto badania nad koenzymem Q10, niewiele osób miało pojęcie o tym, jak ten związek, niezbędny do tego, aby organizm miał energię do prawidłowego funkcjonowania, zrewolucjonizuje w przyszłości kosmetykę. Dziś mówi się o nim często, że jest prawdziwym eliksirem młodości, a osoby zawodowo zajmujące się jego możliwościami są przekonane, że w określeniu tym wcale nie kryje się zbyt wiele przesady.

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10, zgodnie ze swoją uproszczoną definicją, jest enzymem, z którym możemy spotkać się w narządach zwierząt różnych gatunków. Badania, które mają przynieść odpowiedź na pytanie o to, jak wpływa na ludzi, nieustannie trwają. Już dziś wiemy jednak, że redukuje z powodzeniem wolne rodniki, przyczynia się do znaczącego przyspieszenia odnowy komórkowej, a co za tym idzie – hamuje tempo, w jakim skóra się starzeje.

Co decyduje o skuteczności koenzymu Q10?

Najważniejszym zadaniem, jakie realizuje koenzym Q10 jest stymulowanie przemian energetycznych, jakie dokonują się w każdej żywej komórce. Pośrednio jest on jednak odpowiedzialny także za tworzenie tego związku fosforowego, który decyduje o sile naszych zębów i kości. Wpływa też na metabolizm, a nawet – naprawdę jelit. Jest też jednym z najważniejszych składników odpowiedzialnych za odporność błon komórkowych na działanie szkodliwych dla nich czynników.

Koenzym Q10 w kosmetykach

Podmioty odpowiedzialne za przygotowanie kolejnych kosmetyków zwracają uwagę przede wszystkim na to, że koenzym Q10 jest nierozpuszczalny w wodzie, dobrze jednak rozpuszcza się w tłuszczach. Na uwagę zasługują także charakterystyczne dla niego właściwości termostabilne, dzięki czemu nie ma na niego wpływu ogrzewanie pod ciśnieniem. Wszystko to sprawia, że wprowadzenie go do kremów i innych kosmetyków o charakterze pielęgnacyjnym nie tylko nie jest trudne, ale również nie wpływa na pogorszenie się jego skuteczności.

Plusem stosowania koenzymu Q10 w kosmetykach jest także to, że mamy w jego wypadku do czynienia z substancją bezpieczną. Nie tylko dobrze się wchłania, ale również jest znakomicie tolerowana przez organizm nie stwarzając problemów nawet osobom o skórze wrażliwej.

Czego się spodziewać?

Kosmetyki zawierające w swoim składzie koenzym Q10 zwykle są cenione jako rozwiązania poprawiające zarówno jędrność skóry, jak i jej sprężystość. Ich regularne stosowanie pozwala na niwelowanie zmarszczek mimicznych, a także stymuluje produkcję innego składnika mającego pozytywny wpływ na stan skóry – kwasu hialuronowego. Kosmetyki z koenzymem Q10 są wysoko cenione także dlatego, że nawilżają przesuszoną skórę, łagodzą podrażnienia oraz sprawiają, że szybciej dochodzi do jej regeneracji.