O tym, że peeling ma kluczowe znaczenie dla oczyszczania twarzy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Problem pojawia się jednak w tym samym momencie, gdy stawiane jest pytanie o to, czy lepiej zdecydować się na peeling enzymatyczny, czy też na jego mechaniczny odpowiednik. Na szczęście, także w tym przypadku wcale nie musimy zgadywać. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się skonsultowanie się z osobami, które mają pewną wiedzę na ten temat i nie stronią od dzielenia się nią.

Rodzaje peelingów

Bez względu na to, z jakim rodzajem peelingu mamy do czynienia, powinniśmy pamiętać o tym, że jego zadanie nie zmienia się. Jest nim złuszczanie martwego naskórka i im lepiej peeling radzi sobie z tym wyzwaniem, tym bardziej jest wart rekomendacji. Dzięki peelingom skóra jest pobudzana do tego, aby produkować kolejne komórki, to zaś sprawia, że jest jędrniejsza i gładsza, a jej kondycja poprawia się w widoczny sposób. Peeling może być też znakomitym wstępem do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych jako że skóra już po jego zastosowaniu lepiej radzi sobie z wchłanianiem substancji odżywczych.

Obecnie w sprzedaży dostępne są zarówno peelingi enzymatyczne, jak i mechaniczne. Mają wiele cech wspólnych, a tym, co je różni, jest przede wszystkim konsystencja, wraz z nią zaś – sposób aplikowania. Peelingi mechaniczne przeważnie mają postać żelu do mycia, w skład którego wchodzą drobinki ścierne, choć niektórzy producenci oferują swoim klientom także specjalne kremy ze składnikami ścierającymi nakładane na umytą już skórę. Jeśli nie mamy czasu na zaawansowane zabiegi pielęgnacyjne, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z peelingu, dobrym rozwiązaniem może okazać się również peeling w formie emulsji pod prysznic. Peelingi enzymatyczne, w przeciwieństwie do mechanicznych, mają postać proszku. Oczyszczanie skóry jest głębokie, nie wywołuje przy tym bolesności doświadczanej przez osoby z cerą wrażliwą sięgające po peelingi mechaniczne.

Peeling enzymatyczny bez tajemnic

Peelingi enzymatyczne dostępne dziś w sprzedaży są przeznaczone zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i całego ciała. Ich skład opiera się na enzymach roślinnych znakomicie radzących sobie nie tylko z rozpuszczaniem komórek naskórka, ale i z usuwaniem porów. Można na nie liczyć wówczas, gdy gruczoły łojowe są nadaktywne, ich zaletą jest jednak również to, że potrafią rozjaśniać przebarwienia.

Stosowanie peelingu enzymatycznego nie jest wcale skomplikowane i można porównać je z tymi czynnościami, jakie wykonuje się podczas korzystania z maseczki. Zawartość opakowania należy nałożyć na skórę i pozostawić na niej przez przynajmniej pięć minut pamiętając jednak o tym, że ten rodzaj peelingu nie powinien, w przeciwieństwie do peelingu mechanicznego, być wmasowywany w skórę. Po upływie czasu wyznaczonego przez jego producenta peeling można zmyć, a następnie wklepać w skórę krem do twarzy lub nawilżającą maseczkę. Znakiem rozpoznawczym peelingów enzymatycznych jest ich łagodne działanie, można je więc stosować bez obaw nawet mając cerę wrażliwą.

Prawdziwą skarbnicą wiedzy jest artykuł na blogu Triny.pl: https://triny.pl/blog/jak-dziala-peeling-enzymatyczny/. Polecam bardzo się z nim zapoznać.

Co należy wiedzieć o peelingu mechanicznym

Peeling mechaniczny, nazywany też ziarnistym, charakteryzuje się większą inwazyjnością. Bez obaw mogą go stosować osoby o cerze normalnej, tłustej i mieszanej, jeśli jednak mamy do czynienia z cerą skłonną do podrażnień, warto podchodzić do tego rodzaju kosmetyku pielęgnacyjnego z dużą ostrożnością. Peeling mechaniczny bazuje przede wszystkim na drobinkach złuszczających różnego pochodzenia. Mogą być to choćby cząsteczki soli morskiej, orzechów lub zmielonej kawy. Sprawdza się znakomicie podczas ścierania zrogowaciałego naskórka, jest też doskonałym sposobem na przygotowanie twarzy do innych zabiegów pielęgnacyjnych. Stosując peeling mechaniczny nie należy się spieszyć. Dobrze jest pamiętać zarówno o masowaniu twarzy, jak i o tym, aby proces jego wcierania zajął nam co najmniej kilka minut. Pośpiech może prowadzić do podrażnienia skóry, a to z pewnością przyczyni się do istotnego pogorszenia efektu końcowego. Peeling mechaniczny jest skutecznym sposobem na walkę z cellulitem, również tym, który zlokalizowany jest na brzuchu i na pośladkach.