Największymi wrogami kosmetyków są wilgoć, światło, wysoka temperatura, dostęp powietrza i bakterie. Czy wiecie, jak uchronić przed nimi swoje kremy, olejki i inne produkty do pielęgnacji czy makijażu? W dzisiejszym poradniku podpowiadam, jak prawidłowo przechowywać kosmetyki i jakie miejsca w naszych domach się do tego nie nadają. Sprawdźcie, jak zachować trwałość produktów pielęgnacyjnych i kolorówki, trzymając je w odpowiednich warunkach.

Łazienka to kiepskie miejsce na przechowywanie kosmetyków

Zazwyczaj trzymamy całą zawartość naszych kosmetyczek w łazience. Wydaje się to naturalnym wyborem – w końcu które pomieszczenie bardziej kojarzy się z czystością i higieną? W rzeczywistości łazienka jest jednym z najgorszych miejsc do przechowywania kosmetyków. Panują w niej warunki, które mogą zaszkodzić kremom, tuszom do rzęs i innym produktom. Wilgoć i duże wahania temperatur w łazience sprzyjają namnażaniu się bakterii, zmianie konsystencji kosmetyków i utracie przez nie pożądanych właściwości. Ponadto opakowania produktów łatwiej się brudzą, gdy skrapla się na nich para.

Trzymanie kosmetyków w łazience to oczywiście bardzo wygodne rozwiązanie. Wszystko jest pod ręką, gdy w pośpiechu wyskakujemy spod prysznica. Niestety kosmetyki stojące w łazience szybciej się psują. Zdarza się, że niedługo po otwarciu opakowania dany produkt nie nadaje się już do użycia albo jego nakładanie jest bardzo utrudnione. Kosmetyki z łazienki lepiej przenieść do zacienionego, chłodnego pomieszczenia (np. do sypialni) i przechowywać je z dala od źródeł ciepła i światła (czyli daleko od okna i kaloryfera). Będą miały tam znacznie lepsze warunki, sprzyjające zachowaniu trwałości. „Przeprowadzka” kosmetyków nie musi odbywać się kosztem naszej wygody. Wystarczy posegregować produkty według zastosowania – oddzielnie kolorówka, osobno pielęgnacja twarzy, ciała i włosów. W porządkowaniu pomogą pojemniki, koszyczki i inne tego typu akcesoria.

Łazienka jest szkodliwym środowiskiem dla większości kosmetyków. Część produktów możemy jednak w niej spokojnie przechowywać.

Kosmetyki, które nadają się do trzymania w łazience, to:

 • produkty do mycia twarzy i ciała takie jak żele czy płyny do kąpieli
 • mydła
 • balsamy do ciała (trzymane z daleka od wanny, kabiny prysznicowej, kaloryfera)
 • olejki
 • szampony, odżywki i maski do włosów
 • produkty do utrwalania fryzury

A co zrobić w przypadku, gdy nasza łazienka jest spora, ma świetną wentylację (np. okno), panuje tam zwykle ta sama temperatura i bardziej przypomina pokój kąpielowy? Wtedy możemy nadal przechowywać tam swoje kosmetyki – oczywiście poza produktami, które lepiej schować w lodówce.

jak przechowywać kosmetyki

W jakiej temperaturze przechowywać kosmetyki?

Najlepsza temperatura do przechowywania kosmetyków (większości z nich) to od 18 do 22 stopni Celsjusza – pamiętajmy o tym szczególnie w cieplejsze dni. Chłód lubią przede wszystkim produkty naturalne, organiczne i bez konserwantów, a także preparaty apteczne. Kosmetyki z dodatkiem retinolu, witaminy C, rozmaitych kwasów powinno się przechowywać w temperaturze niższej niż 20 stopni Celsjusza. Przed nadmiernym ciepłem czy nasłonecznieniem nie ochroni ich nawet słoiczek z grubego szkła. Takie produkty lepiej schować w lodówce. Niska temperatura nie będzie jednak odpowiednia dla wszystkich kosmetyków. Przykładowo trzymane w lodówce oleje i produkty na ich bazie mogą zmienić swoją konsystencję, np. stężeć i kiepsko się rozprowadzać. Poniżej znajdziecie listy preparatów, którym służą niższe temperatury i tych wymagających ochrony przed chłodem.

Jakie kosmetyki przechowywać w lodówce?

 • produkty apteczne
 • kosmetyki naturalne i organiczne, jeżeli są bez żadnych konserwantów – np. niektóre hydrolaty 100%, lekkie kremy, maseczki do twarzy
 • produkty z witaminą C, peptydami, retinolem, kwasami
 • kremy pod oczy, przeciwzmarszczkowe
 • wszystkie inne produkty, które mają na etykiecie wskazanie, by przechowywać je w lodówce (lub określonej niskiej temperaturze)

Do trzymania w lodówce nie nadają się:

 • oleje, produkty na bazie olejów
 • kosmetyki zawierające silikony
 • tusze do rzęs
 • podkłady
 • kosmetyki z woskami
 • kredki do oczu

Ochrona przed światłem i wysychaniem

Aby nasze kosmetyki służyły nam dłużej, musimy dokładnie zamykać ich opakowania i wycierać resztki gromadzące się przy zakrętkach. Przez otwarte czy niedokręcone wieczka do produktów do pielęgnacji czy makijażu dostają się powietrze, kurz i drobnoustroje. Kosmetyki szybciej wysychają, w dodatku przyciągają do siebie zanieczyszczenia i bakterie. Zwracajmy uwagę na to, czy produkty są dobrze zakręcone, a w prosty sposób przedłużymy ich trwałość.

Pamiętajmy też, by chronić kosmetyki przed światłem. Są na nie wyjątkowo wrażliwe. Nie przechowujmy produktów na słońcu ani w pobliżu kaloryfera. Wówczas zabezpieczymy ich cenne właściwości. Chowajmy kosmetyki w miejscach zacienionych, suchych i o odpowiedniej temperaturze.

przechowywanie kosmetyków

Gdzie trzymać kosmetyki kolorowe?

Świetnym miejscem do przechowywania kosmetyków do makijażu jest sypialnia. Panują tam optymalne warunki dla tego typu produktów – jest sucho, wystarczająco chłodno i niezbyt jasno. Kosmetyki kolorowe możemy trzymać w pudełku na jednej z półek regału, w kosmetyczce z kieszeniami, w organizerze z przegródkami, w szufladach toaletki, w ozdobnych słoikach na szafce nocnej. Ciekawych i praktycznych rozwiązań jest naprawdę sporo.

Pamiętajmy, by przechowywać kosmetyki do makijażu w takiej pozycji, do jakiej przystosował je producent – wówczas będą mniej skłonne do wysychania czy rozsypywania się. Ponadto akcesoria do nakładania make-upu trzeba utrzymywać w czystości – w końcu często stykają się z naszą skórą, a przecież nie chcemy przenosić na nią zanieczyszczeń i bakterii. Należy zadbać o to, by ich włosie nie stykało się z innymi przedmiotami. Pędzle, aplikatory, gąbki i warto trzymać w pozycji pionowej w specjalnym pojemniku czy słoiku.

To już wszystkie zasady właściwego przechowywania kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Stosując je w praktyce, przedłużamy trwałość produktów i dbamy o to, by były bezpieczne w użyciu i zachowywały pełnię dobroczynnych właściwości. Czy znacie więcej dobrych sposobów przechowywania kosmetyków? Podzielcie się nimi w komentarzach!