Walka z plastikiem jest ogromnym, niełatwym wyzwaniem. I choć ten szkodliwy dla środowiska materiał kojarzy się nam przede wszystkim z kuchnią, trudno nie dostrzec tego, że plastik króluje również w wielu łazienkach. Na szczęście, ograniczenie jego obecności w tym pomieszczeniu wcale nie jest trudnym zadaniem.
Po pierwsze – szampon i mydło bez plastikowych dozowników
W czasie pandemii furorę robiły plastikowe opakowania z dozownikiem chętnie wykorzystywane nie tylko w firmach, ale również w domach prywatnych. Niestety, dziś mamy coraz więcej wątpliwości, co do tego, czy są one korzystne dla środowiska naturalnego. Jeśli więc wydaje się nam, że ilość plastiku w łazience mogłaby być mniejsza, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się mydłom i szamponom. Eliminacja tych kosmetyków nie ma sensu. Używamy ich regularnie i nic nie jest w stanie tego zmienić. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy kosmetyki w plastikowym opakowaniu nie powinny zostać wymienione na te, które są sprzedawane w kostce.
Tak mydła, jak i szampony w kostce nie są dziś wcale mniej wydajne i skuteczne niż te w opakowaniu wykonanym z plastiku. Co więcej, mają funkcje, których wspomnianym wyżej kosmetykom brakuje. Mydła w kostce sprawdzają się znakomicie także jako odpowiedniki żelów pod prysznic, szampony zaś mogą nie tylko pielęgnować skórę głowy, ale i leczyć problemy, jakie generuje.
Wolne od plastiku szczoteczki i myjki
Nie tylko plastikowe opakowania są zmorą obrońców środowiska naturalnego. W łazienkach plastik jest często obecny także w akcesoriach stosowanych codziennie. Warto więc pomyśleć o zamianie klasycznej myjki na jej naturalny odpowiednik wykonany ze sznurka konopnego lub lnianego. Taka myjka jest wygodna w użyciu, delikatna dla skóry i znacznie bardziej odporna na uszkodzenia niż model plastikowy. Plastikowe szczoteczki do zębów również doczekały się interesującej alternatywy. W kolejnych punktach sprzedaży coraz częściej możemy spotkać te ich odpowiedniki, które są wykonane z bambusa. Również szczotki i grzebienie, do tej pory wykonywane głównie z plastiku, można dziś zastąpić rozwiązaniami, w których plastik został zastąpiony drewnem. Są one nie tylko bardziej przyjazne włosom, ale i trwalsze. Drewno staje się też coraz częściej bazą dla kosmetyków przeznaczonych do pielęgnowania brody.
Po trzecie – eleganckie, szklane opakowania
Nie wszystkie kosmetyki pielęgnacyjne są produkowane w kostce. Z pewnością trudno liczyć na taką formę kremu do twarzy, toniku oraz kosmetyków przeznaczonych do wykonywania makijażu. Na szczęście, również w tym przypadku plastik nie jest już jedynym wyborem. Odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego jest cechą, która charakteryzuje coraz większą grupę sprzedawców. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni dowiadując się, że systematycznie rośnie liczba kosmetyków sprzedawanych nie w plastikowym, ale w szklanym opakowaniu. Różnice w cenie nie są wcale znaczące, a opakowanie wykonane ze szkła zwraca na siebie uwagę ze względu na swoją atrakcyjność wizualną. Jest nie tylko idealnym miejscem do przechowywania kosmetyku, ale i ozdobą łazienki.
Mam na imię Marta i cieszę się, że mogę gościć Cię na moim blogu. Chcę podzielić się z Tobą wypróbowanymi sposobami na zdrowe, zielone życie.
Komentarze