Choć wszystkie hydrolaty cieszą się dużą popularnością, wskazanie tego, który jest królem tej grupy kosmetyków, nie jest wcale trudne. Na takie miano zasługuje z pewnością hydrolat różany wytwarzany z kwiatów róży damasceńskiej. To właśnie ta odmiana róży jest uważana za najbardziej szlachetną, nic więc dziwnego, że również sam hydrolat różany jest postrzegany jako kosmetyk mający ogromny potencjał. Przekonują się o tym również Polki.

Właściwości wody różanej

Skład wody różanej jest wyjątkowo interesujący. To nie tylko cenne źródło lubianych przez skórę witamin A, C oraz E, ale również witamin z grupy B i flawonoidów. Dzięki takiemu składowi hydrolat różany zwraca na siebie uwagę nie tylko dlatego, że posiada działanie antybakteryjne, ale i ze względu na sposób, w jaki walczy z przebarwieniami. Stosowany regularnie pozwala na skuteczniejszą walkę z trądzikiem, przyczynia się również do szybszej niż w innych okolicznościach regeneracji naskórka. Może też zapobiegać rogowaceniu się skóry, a jednocześnie przyspiesza jej regenerację. Lista właściwości wody różanej nie byłaby kompletna, gdybyśmy nie wspomnieli o skutecznym zwalczaniu procesów starzenia się skóry.

Hydrolat różany na twarz

Woda różana może być stosowana na co najmniej kilka sposobów. Na pierwszy plan wysuwa się przy tym możliwość wykorzystania jej jako toniku do twarzy. Hydrolat różany doskonale tonizuje skórę, nawilża ją i wygładza. Stosując go w charakterze tonika można też liczyć na to, że skóra będzie zdecydowanie gładsza. Hydrolat jako tonik sprawdza się przede wszystkim w przypadku cery wrażliwej. Można jednak liczyć na niego również mając cerę suchą, a nawet trądzikową.

Hydrolat różany zwraca na siebie uwagę również jako kosmetyk, który stosuje się zaraz po wykonaniu demakijażu. To idealny sposób na przywrócenie skórze właściwego pH oraz na załagodzenie ewentualnych podrażnień. Najczęściej jednak po wodę różaną sięga się tuż przed nałożeniem na twarz olejku lub serum. Oleje są wyjątkowo korzystne, jeśli jednak mają nie powodować podrażnień, skóra, na którą są nakładane, musi być nie tylko czysta, ale i nawilżona. Oczywiście, czynność tą można wykonać używając w tym celu zwykłej wody. Woda różana będzie jednak o wiele lepszym rozwiązaniem. Jakby tego było mało, można stosować ją w charakterze mgiełki orzeźwiającej. Te jej zastosowanie docenimy zwłaszcza podczas upalnego lata, gdy gruczoły łojowe pracują w zastraszającym tempie.

Pielęgnacja włosów z hydrolatem różanym

Woda różana jest kojarzona przede wszystkim z kosmetykiem wykorzystywanym podczas zabiegów pielęgnacyjnych na twarz. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby wykorzystywać ją chcąc zadbać o włosy. Hydrolat różany pomoże im zarówno jako mgiełka, jak i wcierka. Może być też dodatkiem do naszego ulubionego kosmetyku – w tym zwłaszcza do odżywki do włosów. Doceniają go też kobiety, które przekonały się już o zaletach olejowania, bo woda różana sprawdza się znakomicie w charakterze podkładu niezbędnego do wykonania tego zabiegu prawidłowo.