Podczas prania substancje chemiczne zawarte w proszkach wsypywanych do pralek spływają do wód. Wśród nich znajdują się wyjątkowo szkodliwe fosforany. To jedne z głównych chemikaliów zanieczyszczających wody naszej planety. Jak przeciwdziałać ich przenikaniu do środowiska? I jak ochronić wody przed innymi zanieczyszczeniami chemicznymi produkowanymi w dużych ilościach w naszych domach? Aby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko, zrezygnujmy ze standardowych proszków do prania. Zastąpmy je ekologicznymi produktami – możemy kupić je w specjalistycznych sklepach albo zrobić samodzielnie. Takie proszki piorą z równie dobrym efektem, ale nie szkodzą naszej skórze ani środowisku. Tylko jak rozpoznać produkty przyjazne planecie?

Ekologiczny proszek do prania nie zawiera szkodliwej chemii

W standardowych proszkach do prania znajdziemy mnóstwo składników niekorzystnych dla zdrowia i dobrostanu przyrody. Do takich chemikaliów należą:

  • Optyczne rozjaśniacze i enzymy – powodują reakcje alergiczne skóry, podrażnienia i inne problemy dermatologiczne
  • Liniowy alkilobenzenosulfonian (LAS) – najczęściej używany składnik tradycyjnych proszków do prania, może powodować zawroty i bóle głowy, niszczyć szpik kostny i prowadzić do anemii
  • Wybielacze – podrażniają oczy i skórę, w połączeniu z surfakantami powodują powstanie lotnych związków organicznych, które są toksyczne i rakotwórcze
  • Fosforany – najbardziej szkodzą środowisku wodnemu, przyczyniając się do nadmiernego kwitnienia roślin i rozrostu glonów
  • Polietylenoglikol, nonylofelon, ABS – wszystkie te składniki mogą wywoływać alergie i podrażnienia
  •  SLS i SLES – szkodliwe substancje powstałe na bazie ropy naftowej
  • Sztuczne zapachy, utrwalacze kolorów – mogą być niebezpieczne dla zdrowia, tkanin i środowiska.

Wszystkich tych chemicznych dodatków możemy jednak z łatwością uniknąć. Wystarczy, że zaopatrzymy się w ekologiczny proszek do prania.

Produkt bliski naturze

Czym charakteryzują się naturalne preparaty do czyszczenia tkanin? Ekologiczny proszek do prania to taki, który ma prosty skład opierający się na substancjach bezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Są to najczęściej czyste składniki roślinne i mineralne, takie jak mydło roślinne i soda. Takie dodatki nie powodują podrażnień i ulegają szybkiej, całkowitej biodegradacji. Oznacza to, że nie mają szkodliwego wpływu na zdrowie ani nie zanieczyszczają przyrody. To ważne, biorąc pod uwagę, że pranie robimy nawet kilka razy w tygodniu.

Składy ekologicznych proszków wzbogacają naturalne substancje przedłużające trwałość koloru, nadające miękkości oraz chroniące włókna. Niektóre produkty zawierają olejki eteryczne o aromaterapeutycznym działaniu. Można znaleźć swoją ulubioną kompozycję zapachową albo wybrać wariant bezzapachowy.

Działanie naturalnych proszków

Dobre ekologiczne proszki do prania znakomicie piorą i przedłużają trwałość koloru. Te przeznaczone do białych tkanin pomogą zachować nieskazitelną biel. Naturalne produkty nadają ubraniom miękkość i świeżość. Chronią je też przed mechaceniem i blaknięciem. Skutecznie usuwają też niepożądane zapachy.

Jak stosować naturalne produkty do prania? Wystarczy wsypać do pralki 1-2 miarki proszku. Unikając używania zbyt dużych ilości produktów, minimalizuje się ryzyko wystąpienia alergii, dba się o tkaniny oraz chroni środowisko przed nadmierną ilością środków czystości trafiających do wód. W dodatku oszczędza się pieniądze.

Ekologiczny proszek do prania może być przeznaczony do białych lub kolorowych tkanin. Należy pamiętać o dokładnym dopasowaniu produktu do barwy ubrań, by zapobiec ich blaknięciu. Można wybrać proszek w ulubionym zapachu albo bezzapachowy. Drugi z nich jest idealny dla alergików, osób z wrażliwą skórą albo wszystkich tych, którzy nie lubią intensywnych aromatów.

Korzyści dla środowiska

Proszki do prania stworzone z naturalnych składników nie przyczyniają się do zanieczyszczania wód i gruntów. Zostają one opracowane tak, by były bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. Wszystkie substancje ulegają całkowitej biodegradacji, nie zalegając w przyrodzie i nie zagrażając zwierzętom czy roślinom.

Ekologiczne proszki do prania pakowane są w opakowania zero waste i nadające się do recyklingu. Tworzy się je z papieru makulaturowego. Nie mają zbędnych etykiet ani plastikowych elementów. Zdecydowanie pomaga to ograniczyć ilość śmieci produkowanych w łazience.

Biorąc pod uwagę to, jak często pierzemy nasze ubrania, warto zatroszczyć się o to, by domowy obowiązek nie zagrażał środowisku. Aby zapobiec zanieczyszczaniu wód i nie szkodzić swojemu zdrowiu, wybierajmy ekologiczne proszki do prania. Rozpoznamy je po prostych składach bazujących na naturalnych składnikach i wolnych od groźnej chemii. Dzięki nim zadbamy o środowisko, swoją skórę i tkaniny, a podczas suszenia ubrań nie będą uwalniać się substancje drażniące drogi oddechowe.