Podczas prania substancje chemiczne zawarte w proszkach wsypywanych do pralek spływają do wód. Wśród nich znajdują się wyjątkowo szkodliwe fosforany. To jedne z głównych chemikaliów zanieczyszczających wody naszej planety. Jak przeciwdziałać ich przenikaniu do środowiska? I jak ochronić wody przed innymi zanieczyszczeniami chemicznymi produkowanymi w dużych ilościach w naszych domach? Aby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko, zrezygnujmy ze standardowych proszków do prania. Zastąpmy je ekologicznymi produktami – możemy kupić je w specjalistycznych sklepach albo zrobić samodzielnie. Takie proszki piorą z równie dobrym efektem, ale nie szkodzą naszej skórze ani środowisku. Tylko jak rozpoznać produkty przyjazne planecie?

Ekologiczny proszek do prania nie zawiera szkodliwej chemii

W standardowych proszkach do prania znajdziemy mnóstwo składników niekorzystnych dla zdrowia i dobrostanu przyrody. Do takich chemikaliów należą:

  • Optyczne rozjaśniacze i enzymy – powodują reakcje alergiczne skóry, podrażnienia i inne problemy dermatologiczne
  • Liniowy alkilobenzenosulfonian (LAS) – najczęściej używany składnik tradycyjnych proszków do prania, może powodować zawroty i bóle głowy, niszczyć szpik kostny i prowadzić do anemii
  • Wybielacze – podrażniają oczy i skórę, w połączeniu z surfakantami powodują powstanie lotnych związków organicznych, które są toksyczne i rakotwórcze
  • Fosforany – najbardziej szkodzą środowisku wodnemu, przyczyniając się do nadmiernego kwitnienia roślin i rozrostu glonów
  • Polietylenoglikol, nonylofelon, ABS – wszystkie te składniki mogą wywoływać alergie i podrażnienia
  •  SLS i SLES – szkodliwe substancje powstałe na bazie ropy naftowej
  • Sztuczne zapachy, utrwalacze kolorów – mogą być niebezpieczne dla zdrowia, tkanin i środowiska.

Wszystkich tych chemicznych dodatków możemy jednak z łatwością uniknąć. Wystarczy, że zaopatrzymy się w ekologiczny proszek do prania. Zobacz ofertę eko proszków do prania: https://triny.pl/341-eko-srodki-do-prania.

Produkt bliski naturze

Czym charakteryzują się naturalne preparaty do czyszczenia tkanin? Ekologiczny proszek do prania to taki, który ma prosty skład opierający się na substancjach bezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Są to najczęściej czyste składniki roślinne i mineralne, takie jak mydło roślinne i soda. Takie dodatki nie powodują podrażnień i ulegają szybkiej, całkowitej biodegradacji. Oznacza to, że nie mają szkodliwego wpływu na zdrowie ani nie zanieczyszczają przyrody. To ważne, biorąc pod uwagę, że pranie robimy nawet kilka razy w tygodniu.

Składy ekologicznych proszków wzbogacają naturalne substancje przedłużające trwałość koloru, nadające miękkości oraz chroniące włókna. Niektóre produkty zawierają olejki eteryczne o aromaterapeutycznym działaniu. Można znaleźć swoją ulubioną kompozycję zapachową albo wybrać wariant bezzapachowy.

Działanie naturalnych proszków

Dobre ekologiczne proszki do prania znakomicie piorą i przedłużają trwałość koloru. Te przeznaczone do białych tkanin pomogą zachować nieskazitelną biel. Naturalne produkty nadają ubraniom miękkość i świeżość. Chronią je też przed mechaceniem i blaknięciem. Skutecznie usuwają też niepożądane zapachy.

Jak stosować naturalne produkty do prania? Wystarczy wsypać do pralki 1-2 miarki proszku. Unikając używania zbyt dużych ilości produktów, minimalizuje się ryzyko wystąpienia alergii, dba się o tkaniny oraz chroni środowisko przed nadmierną ilością środków czystości trafiających do wód. W dodatku oszczędza się pieniądze.

Ekologiczny proszek do prania może być przeznaczony do białych lub kolorowych tkanin. Należy pamiętać o dokładnym dopasowaniu produktu do barwy ubrań, by zapobiec ich blaknięciu. Można wybrać proszek w ulubionym zapachu albo bezzapachowy. Drugi z nich jest idealny dla alergików, osób z wrażliwą skórą albo wszystkich tych, którzy nie lubią intensywnych aromatów.

Korzyści dla środowiska

Proszki do prania stworzone z naturalnych składników nie przyczyniają się do zanieczyszczania wód i gruntów. Zostają one opracowane tak, by były bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. Wszystkie substancje ulegają całkowitej biodegradacji, nie zalegając w przyrodzie i nie zagrażając zwierzętom czy roślinom.

Ekologiczne proszki do prania pakowane są w opakowania zero waste i nadające się do recyklingu. Tworzy się je z papieru makulaturowego. Nie mają zbędnych etykiet ani plastikowych elementów. Zdecydowanie pomaga to ograniczyć ilość śmieci produkowanych w łazience.

Biorąc pod uwagę to, jak często pierzemy nasze ubrania, warto zatroszczyć się o to, by domowy obowiązek nie zagrażał środowisku. Aby zapobiec zanieczyszczaniu wód i nie szkodzić swojemu zdrowiu, wybierajmy ekologiczne proszki do prania. Rozpoznamy je po prostych składach bazujących na naturalnych składnikach i wolnych od groźnej chemii. Dzięki nim zadbamy o środowisko, swoją skórę i tkaniny, a podczas suszenia ubrań nie będą uwalniać się substancje drażniące drogi oddechowe.