Większość środków czystości, które można kupić w sklepach, zawiera ogromną ilość chemikaliów. W ich składach znajdziemy mnóstwo enzymów, chloru, fosforanów, syntetycznych konserwantów, amoniak, sztuczne aromaty, detergenty i barwniki. Wszystkie te dodatki odpowiadają za zatruwanie środowiska. Na szczęście istnieje zielona alternatywa. Ekologiczne środki czystości mają proste składy bazujące na naturalnych substancjach, które nie szkodzą przyrodzie. Jakie kosmetyki do domu wybrać na początek? Poniżej opisałam podstawowe eko środki czystości, dzięki którym sprzątanie będzie przyjemnością i pozwoli zatroszczyć się o środowisko.

Płyn uniwersalny

To prawdziwy agent do zadań specjalnych. Skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia z szafek, zlewów czy stali nierdzewnej. Możemy używać go w kuchni, salonie i łazience. Nie pozostawi smug ani zacieków na czyszczonych powierzchniach. Co ważne, naturalny płyn uniwersalny często wykazuje działanie antystatyczne, dlatego zapobiega osadzaniu się kurzu. Oszczędza to nasz czas poświęcony na sprzątanie. Preparat nie tylko znakomicie czyści, ale też wypełnia pomieszczenia przyjemnym zapachem sprawiającym, że nasz dom staje się jeszcze bardziej przytulny.

Jak wskazuje sama jego nazwa, płyn czyszczący jest bardzo uniwersalny. Z powodzeniem zastąpi kilka innych produktów do sprzątania. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i miejsce na łazienkowej półce, w dodatku wyrzucimy mniej odpadów. Ekologiczny płyn uniwersalny to produkt opracowany w duchu less waste, dlatego nie może go zabraknąć w żadnym zielonym domu.

Pasta czyszcząca

Pasta czyszcząca jest produkowana na bazie sody oczyszczonej, czyli bezpiecznego składnika, który często dodajemy do wypieków. Czyści szybko i skutecznie, nie pozostawiając rys i smug. Doskonale nadaje się też do odplamiania ubrań. Możemy używać jej w kuchni, łazience i każdym innym pomieszczeniu.

Ekologiczna pasta czyszcząca doskonale odświeży i oczyści wszelkie powierzchnie od płytek po sprzęt AGD czy lustra. Jak działa? Wystarczy, że naniesiemy ją na zabrudzoną powierzchnię i przetrzemy gąbką lub szczotką. Naturalna pasta czyszcząca ulega biodegradacji, dlatego jest wspaniałą alternatywą dla niebezpiecznej i toksycznej chemii gospodarczej.

Ekologiczny płyn do mycia naczyń

Naturalny płyn do naczyń w większości (nawet do 97%) zawiera składniki pochodzenia naturalnego o niskim stopniu przetworzenia. Trafiając do ścieków, nie powoduje więc skażenia środowiska wodnego. Płyn bez problemu usuwa tłuszcz i inne zabrudzenia. Pozostawia naczynia czyste i lśniące, nie podrażniając skóry dłoni. Ma przyjemny zapach i możemy używać go do mycia rozmaitych powierzchni, nawet do delikatnego szkła czy stali nierdzewnej.

Ekologiczny płyn na bazie roślinnych składników czy wypełniony niebezpieczną chemią produkt z marketu? Wybór należy do nas. Pamiętajmy, że codziennie jemy z naczyń umytych takimi preparatami. Warto więc, by były bezpieczne dla zdrowia domowników.

Żel do WC

Naturalny żel do WC bez trudu usuwa brud, osad i zapobiega osadzaniu się kamienia. Pozostawia za to przyjemny i świeży zapach. Możemy zastosować go również jako odkamieniacz do rur. Ekologiczne żele do WC nie szkodzą środowisku. Ich substancją czynną jest kwas cytrynowy rozpuszczający wszelkie zanieczyszczenia, odsłaniając gładką i lśniącą powierzchnię.

Przy opornych zabrudzeniach warto zostawić go na noc, a później dokładnie wyszorować. Naturalny żel do WC z powodzeniem zastąpi inwazyjne płyny wytwarzające groźne opary i niszczące wodne organizmy, dlatego będzie świetnym wyborem na początek przygody z ekologicznym sprzątaniem.

Naturalny płyn do podłogi

Eko płyn usunie kurz i brud, nie zostawiając rys i smug. Sprawdzi się w przypadku różnych rodzajów podłóg – płytek, paneli, linoleum, marmuru, terakoty czy parkietu. Możemy mieć pewność, że nie odbierze mytej powierzchni jej naturalnego blasku. Naturalny płyn do podłogi nie powinien zawierać parabenów, PEG, SLS-ów, EDTA, barwników, fosforanów, enzymów, rozpuszczalników organicznych, wosku pszczelego i surowców petrochemicznych. Jego skład musi być minimalistyczny i bazować na bezpiecznych substancjach, wówczas nie zaszkodzi ani środowisku, ani domownikom.

Szukając rozwiązań pozwalających na życie bliskie naturze, warto sięgnąć po ekologiczne środki czystości do domu. Takie produkty są ekologiczne i zgodne z ideą less waste, a jednocześnie skutecznie usuwają zabrudzenia i kurz. Okażą się najlepszym wyborem dla osób, które nie mają czasu na własnoręczne robienie domowych środków czystości. Z pewnością gotowe produkty będą od nich trwalsze, w dodatku opracowane w oparciu o sprawdzone receptury. Jeśli zatem chcemy sprzątać ekologicznie, na początek warto zaopatrzyć się w produkty, które przedstawiłam powyżej. To niezbędnik pozwalający na utrzymanie domu w nieskazitelnej czystości bez szkody dla przyrody i naszych bliskich. Z czasem można go rozbudować, wypróbowując kolejne rozwiązania.