Plastikowe butelki należą do najczęściej używanych jednorazowych opakowań. Chociaż są wygodne, rozkładają się setki lat, a toksyczne substancje zawarte w ich składzie przedostają się do napoju, w rezultacie zatruwając nasze organizmy. Na szczęście możemy łatwo pozbyć się tych problemów, przerzucając się z jednorazowych butelek na wielorazowe. Podpowiadam, na co zwracać uwagę przy wyborze takiego eko akcesorium.

Materiał

W sklepach najczęściej dostępne są butelki metalowe, szklane i z grubego plastiku. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Butelki metalowe są bardzo trwałe. Nie stłuką się, a do wyboru mamy niezliczoną ilość wzorów i kolorów. Butelki wielorazowe z metalu trzymają temperaturę napoju przez 12h. Latem możemy więc wrzucić do nich kostki lodu, by cieszyć się orzeźwieniem, a zimą wlać wrzątek, gorącą herbatę czy kawę.

Szklane butelki wielokrotnego użycia wyglądają bardzo elegancko. Nie wpływają na smak ani zapach wody. Ich wadą jest jednak fakt, że mogą się zbić. Ponadto ważą więcej niż pozostałe typy butelek. Jeśli zdecydujemy się na szklany wariant, dobierzmy do niego szklany pokrowiec ułatwiający przenoszenie i zabezpieczający przed uszkodzeniem.

Do wyboru mamy także butelkę na wodę z plastiku wielorazowego użytku. Jest ona wytrzymała i bardzo lekka. To również najbezpieczniejsze akcesorium dla dzieci.

Obecność filtra

By ograniczyć ilość produkowanych plastikowych odpadów, warto kupować butelki z filtrem węglowym. Oczyszczają one wodę ze szkodliwych substancji takich jak chlor, a dodatkowo mogą wzbogacać ją żelazem albo magnezem. Decydując się na zakup butelek z filtrem, obniżamy lub całkowicie redukujemy wydatki na wodę butelkowaną. Jeśli woda do picia się skończy, nie trzeba szukać sklepu. Wystarczy napełnić butelkę przy dowolnym kranie. To bardzo praktyczne rozwiązanie w podróży. Dzięki niemu mamy stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Dodatkowe gadżety wchodzące w skład zestawu

Butelka na wodę z wkładem na owoce będzie idealną propozycją dla miłośników smakowych napojów. Do pojemnika poza cytryną, pomarańczą, truskawkami czy arbuzem można dodać plastry ogórka albo świeże zioła. Wspaniały orzeźwiający efekt dają listki mięty i melisy. W upalne dni do wkładu możemy dodać też kilka kostek lodu. Woda owocowa będzie fantastycznym napojem również dla dzieci, które niezbyt chętnie sięgają po zwykłą wodę.

Pojemność butelki

Pojemność butelki to jedna z najważniejszych kwestii podczas zakupów. Wiele akcesoriów ma pojemność od 0,3 do 0,5 litra. W sklepach znajdziemy też większe egzemplarze. Jeśli szukamy poręcznej butelki z filtrem, która zmieści się w plecaku czy torebce, lepiej wybrać mały model.

Kształt

Na rynku dostępne są butelki o standardowym kształcie, w formie tuby, kubki z filtrem, bidony oraz inne rozwiązania. Warto wybierać akcesoria według sposobu, w jaki planuje się je używać. Do pracy i do domu można kupić kubek filtrujący, ale do noszenia ze sobą najwygodniejsza okaże się butelka czy bidon.

Atesty i marka

Najlepiej sięgać po butelki na wodę wielorazowe od uznanych producentów. Gwarantuje to wysoką jakość wykonania i użytych materiałów. Podczas zakupów sprawdźmy, czy tworzywo bazowe butelki jest wolne od substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska, na przykład od BPA. Ważną wskazówką mogą być atesty i certyfikaty.

Butelki na wodę wielorazowego użytku sprawdzą się w najróżniejszych okolicznościach. Możemy zabierać je ze sobą do pracy, szkoły, na uczelnię, spacery, zakupy czy na wycieczkę. Dzięki nim mamy zawsze dostęp do czystej i świeżej wody, szczególnie gdy zdecydujemy się na model z filtrem węglowym. Aby wybrać wariant idealny dla siebie, warto wziąć pod uwagę wyżej opisane cechy. Wówczas możemy być pewni, że dokonaliśmy udanego zakupu, a butelka wielorazowa posłuży nam przez lata, ograniczając produkowanie plastikowych śmieci.