Naturalna pielęgnacja ma mnóstwo zalet, dlatego zdecydowanie polecam się na nią przestawić. Skorzysta na tym ciało, samopoczucie i przyroda. Tylko co w kosmetyczce wymienić na naturalne, a co do niej dodać? Jak się do tego zabrać, by za dużo nie wydać i nie przeprowadzać nagłej rewolucji w łazience? Najlepiej stworzyć sobie bazę na start, która pozwoli przekonać się, czy takie produkty są odpowiednie dla nas. Jakie kosmetyki naturalne warto wypróbować na początek? Poznajcie bliżej kilka propozycji, które sprawdzą się dla każdego.

Naturalne mydło w kostce

Mydła naturalne tworzy się z olejów roślinnych, wodorotlenku sodu (lub potasu) oraz różnych roślinnych dodatków takich jak zioła czy pyłek kwiatowy. Dzięki prostym składom rewelacyjnie działają na skórę. Delikatnie oczyszczają, zabezpieczają przed utratą wody, odżywiają i zmiękczają. Poleca się je alergikom i osobom z wrażliwą skórę. Wybór naturalnych mydeł jest niezwykle szeroki. Można zdecydować się m.in. na mydła marsylskie, syberyjskie, miodowe albo aleppo.

Naturalne mydło w kostce to kosmetyk wyjątkowo zgodny z duchem less waste. Po pierwsze nie ma plastikowego opakowania, a po drugie zastępuje kilka różnych produktów. Może być stosowane do mycia dłoni, zamiast żelu pod prysznic, płynu do kąpieli, kosmetyku do higieny intymnej, a nawet zamiast szamponu. Naturalne mydła w kostce wykorzystuje się też do prania, by uniknąć detergentów.

Wobec tylu zastosowań ten niepozorny multikosmetyk przyda się w każdym domu. Jeśli nawet nie sprawdzi się u nas jako szampon czy żel pod prysznic, na pewno naturalne mydło w kostce będzie świetne do mycia rąk.

Olej kokosowy

Olej kokosowy fantastycznie natłuszcza, nawilża, zmiękcza i wygładza. Możemy stosować go jako balsam do ciała albo do masażu. Wspaniale ukoi podrażnioną skórę po goleniu, opalaniu czy depilacji. Wykazuje intensywne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Ponadto olej kokosowy dobrze radzi sobie ze spierzchniętymi ustami, popękanymi łokciami czy twardymi odciskami na stopach. To także wyjątkowo skuteczna odżywka do włosów, rzęs, brwi i paznokci. Możemy użyć go jako maskę do skóry głowy i kosmyków oraz zabezpieczyć nim końcówki. Nadaje się też do zmywania makijażu i zastępowania kremu (niestety nie przy każdym typie cery). Do tego kokosowy kosmetyk pięknie pachnie. Warto wybierać nierafinowany, zimnotłoczony olej z kokosa.

Szampon w kostce

Naturalny szampon w kostce to kolejny wydajny kosmetyk, który wpisuje się w ideę less waste. Nie ma opakowania zamieniającego się w szkodliwy śmieć, ogranicza produkcję plastikowych odpadów i wystarcza na długo.

Szampony w kostce nadają się dla każdego. Są lekkie i idealne do zabrania w podróż. Nie zaliczają się do płynów, dlatego bez obaw o objętość można spakować je do samolotowego bagażu podręcznego. Jak stosować te naturalne kosmetyki? Wkładamy kostkę pod strumień wody. Masujemy ją w dłoniach, by powstała piana. Możemy ją lekko rozcieńczyć. Przenosimy pianę na włosy i skórę głowy. Wykonujemy masaż i zmywamy kosmetyk.

Szampon w kostce doskonale oczyszcza i spłukuje się bez problemu. Pielęgnuje włosy, dodaje im objętości i blasku. Kosmyki stają się przyjemnie miękkie i uniesione u nasady. Szampony w kostce często działają też odżywiająco, pomagają przy łupieżu i zagęszczają pasma. Można kupić kosmetyki naturalne w wariancie do wszystkich typów włosów lub przeznaczone do ich konkretnego rodzaju.  Naturalne szampony w kostce z dobrym składem znajdziesz tutaj. Sprawdź czy ten kosmetyk dobrze sprawdzi się w Twojej łazience.

Żel aloesowy

Żel z aloesu to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów do pielęgnacji i sprawdzi się u wszystkich. Możemy stosować go jako kojący balsam do ciała, żel po depilacji i krem nawilżający do twarzy. Sprawdzi się jako serum do włosów i remedium na odciski. Przyniesie ulgę przy poparzeniach słonecznych i ukąszeniach owadów. Zadba też o dłonie i skórę pod oczami.

Żel aloesowy działa nawilżająco, łagodząco, regenerująco i przeciwzapalnie. Zapobiega podrażnieniom i niweluje ból. To wakacyjny must have w naturalnej kosmetyczce, ale oczywiście możemy stosować go przez cały rok.

Czarne mydło (Savon Noir)

To wyjątkowe mydło powstaje ze zmielonych czarnych oliwek oraz oliwy. Ma postać gęstego, brązowo-zielonego żelu. W kontakcie z wodą tworzy delikatną piankę, która świetnie rozprowadza się po skórze. Możemy stosować je do mycia ciała, twarzy i włosów.

Czarne mydło oczyszcza skórę z toksyn. Złuszcza i usuwa martwy naskórek. Pozwala pozbyć się głęboko tkwiących zanieczyszczeń i odtyka zatkane pory. Naturalny kosmetyk przydaje się w zabiegach antycellulitowych. Może też zastąpić peeling enzymatyczny. Warto zastosować savon noir również do golenia.

Wszystkie naturalne kosmetyki, które znalazły się w tym poradniku dla początkujących, mają wiele zastosowań i proste, bezpieczne składy. Nadają się dla każdego. Najczęściej pakuje się je w opakowania wykonane z materiałów odpowiednich do recyklingu. Dzięki opisanym produktom pielęgnacja jest niezwykle prosta, przyjemna i bliska naturze, dlatego swoją przygodę z organicznymi kosmetykami warto zacząć właśnie od nich. Z czasem można wprowadzać do łazienki kolejne naturalne produkty dbające o skórę i włosy, by już na zawsze zrezygnować z tych wypełnionych szkodliwą chemią.